Vzácné rostliny z laboratoře botanické zahrady: „Vzkaz v lahvi“ pro další generace

2. únor 2021, aktualizováno
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Paphiopedilum patří mezi obdivované orchideje

Po zoologických či botanických zahradách se zatím procházet nemůžeme. Jsou ale místa, do kterých se nepodíváme ani v klidnějších časech. Nabízíme vám jedinečnou možnost nahlédnout do laboratoře a pěstebního zázemí Botanické zahrady hlavního města Prahy v Troji.

„Nacházíme se v laboratoři, je to veřejnosti nepřístupná místnost, ve které jsou ty nejvzácnější rostliny z celé zahrady,“ popisuje ředitel trojské botanické zahrady Bohumil Černý. „Zpravidla jsou to orchideje nebo kapradiny, na které se dlouhodobě zaměřujeme. Pěstujeme je takzvaně in vitro (ve skle – pozn.red.), v živných roztocích, na půdách, které jsou spojeny agarem. Rostlinám poskytují veškeré živiny, které v přírodě do začátku potřebují. Vlhkost je zajištěna v jednotlivých lahvičkách, na jejich přední části se nachází ‚vata‘, která zajišťuje prostup vzduchu. Celá místnost je osvětlena speciálními růstovými světly a temperovaná na jednotnou teplotu, ve dne vyšší, v noci nižší.

Semena se k nám dostávají přímo z přírody, kde je sbírají kurátoři. Rostliny jsme pak schopní vypěstovat právě zde, v této laboratoři. Vloni jsme kupříkladu odsud z laboratoře do pěstebního zázemí přestěhovali 800 kusů orchidejí Paphiopedilum. Následně jsme určitou část rozdistribuovali do dalších botanických zahrad.

Takzvané pantoflíčkové orchideje z pražské BZ distribuují i do dalších botanických zahrad

Obdivuji kolegyni, která se o rostliny stará, je to velmi náročná práce. Pinzetou rozsazuje jednotlivé rostlinky do dalších lahviček. Následně větší rostliny putují do průhledných krabiček, kde jsou pěstovány ve speciálních substrátech tak, aby rostliny prospívaly. Je to unikátní genofond, který botanická zahrada uchovává ve svých sbírkách pro budoucí generace.“

S ředitelem Černým jsme navštívili také pěstební zázemí zahrady. Mezi mnoha a mnoha zajímavými rostlinami jsme vybrali dva rody rostlin, o kterých se zmíníme. Za prvé jsou to Myrmecodia, sukulentní epifyty s nápadnými dužnatými hlízami protkanými sítí chodbiček, v nichž žijí symbiotičtí mravenci. Rostliny mají jednoduché vstřícné listy vyrůstající z tlustého zkráceného stonku a nenápadné bílé květy.

Cattleya - orchidej

„A tady máme kakaovník, je to rostlina z tropů, k růstu potřebuje vysoké teploty a vysokou vzdušnou vlhkost. U nás se mu daří a krásně kvete. Na první pohled vás zaujme, že drobné bílé kvítky se nevytvářejí na konci větví, ale na hlavním kmeni. Je to takzvaná kauliflorie, a plody kakaovníku, které mohou dosahovat až půl kilogramu, vyrůstají pak také přímo z kmene.“

autor: Jolana Nováková | zdroj: Český rozhlas
Spustit audio

Související

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.