Z písma jde zjistit, že člověk není v pořádku, říká grafoložka

2. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02188942.jpeg

Písmo každého člověka je zcela unikátní. Může se samozřejmě jinému písmu podobat, ale nikdy není úplně stejné. Rukopis proto odráží jedinečnost každého z nás. A dává nahlédnout do naší duše a leccos dokáže prozradit také o našem zdravotním stavu.

Grafologie představuje vědu, která zkoumá vztah mezi písmem a pisatelem. Vychází se z předpokladu, že ručně psané zprávy prozrazují řadu osobnostních, psychických i fyzických vlastností člověka. Vznik studijního oboru se navíc datuje současně s písmem.

„Písmo vzniklo z ekonomických důvodů, protože bylo nutné zapisovat hmotné statky, od té doby se začalo písmo i zkoumat. Zároveň s písmem se nejenom padělalo, ale také bylo zajímavé zjistit originalitu a vlastnosti písma. Je známo, že už 2000 let před naším letopočtem měl císař písaře, který rozebíral písmo jeho a jeho rodiny. Grafologie je proto stará jako písmo samo,“ říká předsedkyně Asociace grafologů České republiky Ing. Zuzana Dobiášová.

Čtěte také

Zkoumání vychází ze souboru znaků, které se rozpoznávají v rukopise. Nikdy nic nelze stanovovat z jednoho jediného písmena, případně pouze z jeho sklonu a velikosti. Grafologie vždy analyzuje celý soubor znaků. A jeden jediný znak může následně u dvou lidí znamenat rozdílnou vlastnost.

„K analýze stačí jeden dopis. Písmo promítá momentální stav člověka. Existují znaky, které podléhají momentální náladě, a znaky, které jsou stabilní. Na proměnlivé znaky mají vliv onemocnění, psychický stav, jestli je člověk v euforii nebo jestli má nějaký vážný problém. Ale promítají se tam i zdravotní potíže. Podle některých znaků se dá určit směr onemocnění, kterým by pisatel mohl onemocnět. Dá se zjistit, že člověk není v pořádku,“ upřesňuje Zuzana Dobiášová.

psaní, grafologie, písmoznalectví, písmo

Předsedkyně Asociace grafologů ČR se svými kolegy zkoumá mimo jiné souvislosti písma a nemocí. Mimo jiné se zabývají lidmi s onemocněním srdce, lidmi s roztroušenou sklerózou i ženami s rakovinou prsu. „Všechny skupiny mají v rukopise nějaké specifické znaky. Někde jsou více, někde méně konkrétní. Rozhodně to není tak, že by se podle znaků dala vysloveně určit diagnóza, ale pokud vidíme takové znaky v rukopise, doporučujeme klientovi, aby navštívil lékaře.“

Poslechněte si celý rozhovor s grafoložkou Zuzanou Dobiášovou
autoři: Iveta Chlumská , Martin Čuřík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.