Z písma jde zjistit, že člověk není v pořádku, říká grafoložka

2. listopad 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy 02188942.jpeg

Písmo každého člověka je zcela unikátní. Může se samozřejmě jinému písmu podobat, ale nikdy není úplně stejné. Rukopis proto odráží jedinečnost každého z nás. A dává nahlédnout do naší duše a leccos dokáže prozradit také o našem zdravotním stavu.

Grafologie představuje vědu, která zkoumá vztah mezi písmem a pisatelem. Vychází se z předpokladu, že ručně psané zprávy prozrazují řadu osobnostních, psychických i fyzických vlastností člověka. Vznik studijního oboru se navíc datuje současně s písmem.

„Písmo vzniklo z ekonomických důvodů, protože bylo nutné zapisovat hmotné statky, od té doby se začalo písmo i zkoumat. Zároveň s písmem se nejenom padělalo, ale také bylo zajímavé zjistit originalitu a vlastnosti písma. Je známo, že už 2000 let před naším letopočtem měl císař písaře, který rozebíral písmo jeho a jeho rodiny. Grafologie je proto stará jako písmo samo,“ říká předsedkyně Asociace grafologů České republiky Ing. Zuzana Dobiášová.

Čtěte také

Zkoumání vychází ze souboru znaků, které se rozpoznávají v rukopise. Nikdy nic nelze stanovovat z jednoho jediného písmena, případně pouze z jeho sklonu a velikosti. Grafologie vždy analyzuje celý soubor znaků. A jeden jediný znak může následně u dvou lidí znamenat rozdílnou vlastnost.

„K analýze stačí jeden dopis. Písmo promítá momentální stav člověka. Existují znaky, které podléhají momentální náladě, a znaky, které jsou stabilní. Na proměnlivé znaky mají vliv onemocnění, psychický stav, jestli je člověk v euforii nebo jestli má nějaký vážný problém. Ale promítají se tam i zdravotní potíže. Podle některých znaků se dá určit směr onemocnění, kterým by pisatel mohl onemocnět. Dá se zjistit, že člověk není v pořádku,“ upřesňuje Zuzana Dobiášová.

psaní, grafologie, písmoznalectví, písmo

Předsedkyně Asociace grafologů ČR se svými kolegy zkoumá mimo jiné souvislosti písma a nemocí. Mimo jiné se zabývají lidmi s onemocněním srdce, lidmi s roztroušenou sklerózou i ženami s rakovinou prsu. „Všechny skupiny mají v rukopise nějaké specifické znaky. Někde jsou více, někde méně konkrétní. Rozhodně to není tak, že by se podle znaků dala vysloveně určit diagnóza, ale pokud vidíme takové znaky v rukopise, doporučujeme klientovi, aby navštívil lékaře.“

Poslechněte si celý rozhovor s grafoložkou Zuzanou Dobiášovou
autoři: Iveta Chlumská , Martin Čuřík
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

Nebojte se klasiky!

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?