Za 132 let existence svezla už 80 milionů cestujících. Pražská Petřínská lanovka přivítala jubilejní návštěvnici

21. červenec 2023 11:00

Po více než 130 letech provozu svezla pražská lanovka na Petřín jubilejního cestujícího s číslem 80 milionů. Tím se stala paní Petra z Mostu. Do historie lanovky se zapsala při své vůbec první jízdě na Petřín.

„Úplně poprvé jsme si sem udělali výlet a jsem taková zaskočená. Říkala jsem si, že se tady něco děje,“ směje se paní Petra, která do vozu lanovky nastupovala se dvěma dcerami a tetou. Další část rodiny už na ně čekala nahoře.

Petřínská lanovka svezla 80. miliontého cestujícího

Dopravní podnik eviduje každého cestujícího už od roku 1891. Historicky rekordní počet, více než 2,230 milionu, jich petřínská lanovka svezla v předcovidovém roce 2019.

Letos v říjnu ji čeká pravidelná podzimní údržba, příští rok je pak v plánu zahájení výroby nových vozidel, ale i rekonstrukce dráhy lanovky včetně stabilizace svahu.

„Až budeme vítat 90. miliontého návštěvníka, tak předpokládám, že už to bude do nové lanovky. Protože stav té současné i stav kopce, který je geologicky trvale velmi živý, nás vede k tomu, že musíme co nejrychleji připravit rekonstrukci tratě. A na nové trati už určitě musí jezdit nové vozy,“ uvádí technický ředitel DPP Jan Šurovský.

Dva nové vozy, každý s kapacitou nejméně sto cestujících, budou mít velká okna a jednoduchý vzhled. Při vzájemném míjení na sebe budou vozy mrkat a červenat se. To má symbolizovat Petřín jako místo setkávání zamilovaných.

Paní Petra jela s dětmi petřínskou lanovkou vůbec poprvé
autoři: Karolína Burdová ,
Spustit audio