Za úspěchem kuželkářky Marie Švorbové stál talent i houževnatost

8. prosinec 2023

Paní Marie Švorbová z Kuželkářského klubu Kolín je mimořádnou osobností. Už ve svých jedenadvaceti letech v roce 1965 získala čestný titul Mistr sportu a o tři roky později se stala držitelkou světového rekordu v jednotlivcích na Mistrovství světa v kuželkách v Linci.

V roce 2006 byla uvedena do síně slávy České kuželkářské asociace a letos jí byla udělena Cena hejtmanky Středočeského kraje 2022 v kategorii Sport. Na svou maminku krátce před jejím životním jubileem vzpomíná její syn Martin Švorba.

Marie Švorbová za měsíc oslaví své osmdesáté narozeniny. Kuželky hrála už od svých 12 let, kdy jí do hry zasvětil tatínek. Při hře kuželek byl značně přísný a náročný, a když k tvrdému tréninku mladičká Marie přidala ještě svou přirozenou houževnatost, cílevědomost, talent a píli, velmi brzy se z ní stala úspěšná sportovkyně. Svou první medaili z Mistrovství světa si odnesla v roce 1962. Už ve svých jedenadvaceti letech v roce 1965 získala čestný titul Mistr sportu a o tři roky později se stala držitelkou světového rekordu v jednotlivcích z Mistrovství světa v kuželkách v Linci.

Celkem za svou sportovní kariéru získala 5 titulů Mistr Československa v jednotlivcích, 11 titulů Mistr ČSSR s družstvem Lokomotiva Kolín, 2 bronzové medaile z Mistrovství Evropy a 2 bronzové a 2 stříbrné medaile z Mistrovství světa. V roce 2006 byla uvedena do síně slávy České kuželkářské asociace, je držitelkou Stříbrné plakety Za zásluhy ČKA, Bronzové plakety ČKA Za reprezentaci a titulu Zasloužilý mistr sportu. Letos jí byla udělena Cena hejtmanky Středočeského kraje 2022 v kategorii Sport.

Talent nestačí, o úspěchu rozhoduje i povaha

Co stálo za úspěchem? Nejen skvěle vypracovaná technika hodu koulí, schopnost naprostého soustředění, ale také důslednost. Pouze talent nikdy nestačí. Prosadila se mimo jiné i svou zarputilostí. Za každým svým cílem šla naprosto cílevědomě a houževnatě tak dlouho, až ho docílila.

Veřejnost paní Marii Švorbovou znala jako úspěšnou kuželkářku. Byla ale také maminkou. Sportu a závodům se musel přizpůsobit i rodinný život. To pro její děti nebylo jednoduché. Její syn Martin Švorba nejprve kuželky dlouho neměl rád, doslova je nenáviděl. Už v jeho věku 4 až 6 let byla paní Marie Švorbová během účasti na mistrovství často i několik týdnů mimo domov. Martin byl ale také svědkem toho, jak se maminka na turnaje připravuje. Paní Švorbová ostatně děti často brala sebou na sportoviště, kde trénovala. Děti jí ale během přípravy nesměly rušit. Těšily se ale, že si po skončení budou moci také hodit koulí a zkusit si kuželky zahrát.

Zásady z kuželek pomohou i v běžném životě

Martin Švorba postupně začal chápat, že maminčiny úspěchy na mistrovství nejsou samozřejmostí. Dlouho kuželky hrát odmítal. Teprve po studiích se rozhodl kuželky vyzkoušet. Tehdy také poprvé požádal maminku o radu. Paní Marie Švorbová byla v té době již také velmi úspěšnou a zkušenou trenérkou. Dokázala synovy vždy dobře poradit a Martin Švorba si nakonec kuželky oblíbil tak, že nějakou dobu dokonce hrál turnaje.

Dnes kuželky hraje spíše pro radost a jako člen Kuželkářského klubu Kolín předává mladé generaci i důležité zásady, které ho maminka zaučila. Mít za maminku mistryni v kuželkách sice v dětství Martinovi Švorbovi přineslo její častou i dlouhodobou absenci, na druhou stranu i obrovský přínos. Je totiž zajímavé, jak člověk uplatní povahové vlastnosti a dovednosti z kuželek i v životě – především vytrvalost a bojovnost, bez které to nejde. Paní Marie Švorbová syna především naučila se po neúspěchu nevzdávat. A to je skvělý vklad do celého života.

Spustit audio