Začal další ročník Ježíškových vnoučat. Přání, která lze seniorům splnit, už visí na webu

17. listopad 2020

Ani epidemie koronaviru nezabrání, aby mohli lidé plnit přání osamělým seniorům. V pondělí odstartoval další ročník charitativního projektu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata, který dárky seniorům zprostředkovává. Všechny informace jsou už nyní k nalezení na webových stránkách www.jeziskovavnoucata.cz. Jak bude darování v letošních ztížených podmínkách vypadat?

„Chtěla bych vidět svůj barák, kde jsem dřív bydlela,“ vyprávěla před dvěma lety paní Zdeňka redaktorovi Českého rozhlasu Jiřímu Chumovi. Ten ji vzal na výlet do rodné vsi. Letos to kvůli koronaviru bude se zážitky náročnější. Pokud budou lidé chtít někomu splnit přání, ať už jakékoliv, neměli by zapomenout si ho zarezervovat.

Uršula Kluková a Patrik Rozehnal jako Ježíškova vnoučata v Uhlířských Janovicích

„Do Ježíškových vnoučat se lidé ve čtvrtém ročníku mohou zapojit úplně stejně jako v letech předchozích. Pro ty, kteří se letos budou účastnit poprvé, stačí jít na stránky www.jeziskovavnoucata.cz, kam domovy od září zadávaly přání seniorů, a mohou si vybrat to, které by rádi splnili,“ vysvětluje za organizační tým Ježíškových vnoučat Gabriela Drastichová z Nadačního fondu Českého rozhlasu.

Předání na dálku, zážitky na jaře

A jak bude probíhat předání dárků? „Trochu se vracíme k tajemnému Ježíškovi. Letos bude dárky do domovů doručovat Ježíšek a senioři je potom dostanou od svých pečujících. My jako Ježíškova vnoučata se budeme moci se seniory spojit přes videohovor, v některých domovech i přes bezpečné buňky, kde nás od seniorů budou dělit plexisklové zdi a budeme s nimi moci hovořit přes mikrofon. Ty možnosti jsou trochu omezující, ale věřím, že je všichni rádi využijeme,“ popisuje změny Drastichová.

Mezi přáními se mnohdy objevují také zážitky. Podobně jako jsme na jaře byli zvyklí na koncerty pod okny domovů pro seniory nebo na pavlačích, půjde podle Gabriely Drastichové i nyní splnit takové zážitky, které lze uskutečnit venku. Ostatní je možné odložit na jaro, kdy budou lidé moci do domovů docházet bezpečně.

Nakonec se tak třeba i na jaře podaří pořídit podobný zážitek, jako měla právě paní Zdeňka. 

Spustit audio