Začíná Matějská pouť, návštěvníci možná naposledy odejdou bez kupy stvrzenek

20. únor 2016

Na výstavišti v pražských Holešovicích dnes začíná Matějská pouť. Tradiční jarní akce nabídne 120 různých atrakcí. Letos to ale možná bude naposledy, kdy návštěvník třeba za vystřelenou růži nedostane stvrzenku. I na poutě se totiž má vztahovat elektronická evidence tržeb. Sporný zákon už prošel sněmovnou, a pokud ho schválí Senát a podepíše prezident, budou se i pouťové tržby v budoucnu hlásit finanční správě.

„Co se týká provozovatelů pouťových atrakcí, podle finanční správy by bylo nesystémové, kdyby z povinnosti evidovat tržby byli vyňati. Tito podnikatelé nemají kamennou provozovnu, ale to jim nebrání v evidování tržeb,“ říká mluvčí Generálního finančního ředitelství Linda Paterová.

Sami provozovatelé pouťových atrakcí teprve čekají na výslednou podobu zákona. Už teď z něj ale mají obavy, říká organizátor Matějské pouti Jan Kočka.

„Pro jednotlivé provozovatele je to samozřejmě náklad navíc, administrace navíc. Někteří provozovatelé pouťových atrakcí už z toho mají opravdu strach, nevědí, co to pro ně přinese. A aby jim někdo reálně řekl, co to pro ně bude do budoucna znamenat, to dodnes nikdo neví,“ upozorňuje.

Pokud jde o ceny, ty se podle rodiny Kočkových v posledních letech nezvedají a ani zavedení EET by prý vstupné na Matějskou nezvýšilo. Co ale hrozí, že někteří provozovatelé už by na Výstaviště do Holešovic třeba nepřijeli.

Podle předsedy Sdružení podnikatelů a živnostníků Bedřicha Dandy je ale zavedení elektronické evidence tržeb pro provozovatele atrakcí a stánků nesmyslné.

„Stejně to nebude fungovat. Už si představuju, že někde u cukrové vaty na pouti bude mít někdo elektronický přístroj. Vždyť je to nesmysl,“ říká.

„Když dochází k daňovým únikům, kde se jedná o miliardy, tak se tomu věnujme. Ale nevěnujme se nějakým živnostníkům, kde se jedná o nějaké desetníky,“ dodává Danda.


Tradice Matějské pouti spadá až do 16. století, v Národní knihovně je archivovaná od roku 1595. Původně se konala na Hanspaulce, ale její plocha nestačila, proto se stánky a kolotoče zvolna přesouvaly k Vítěznému náměstí a později k Hradčanské. V areálu pražského Výstaviště funguje přes 50 let.

Podle finančního ředitelství mohou pořadatelé poutí požádat o povolení evidence ve zjednodušeném režimu. To znamená, že by jim stát ve výjimečných případech prodloužil lhůtu na ohlášení tržeb na pět dní.

Podle Dandy to ale nehraje pro živnostníky žádnou roli. „Je to administrativní zátěž. Pořád přitom mluvíme o jejím snižování,“ připomíná.

Kabinet si ale od elektronické evidence tržeb slibuje lepší výběr daní a omezení šedé ekonomiky.

autor: tby
Spustit audio