Zadělávané dršťky byly pro Pavla Kožíška návratem do řeznického dětství

Česká kuchyně je plná skvělých jídel, kterým říkáme hotovky. Přitom šíře záběru takových jídel se v českých restauracích zmenšuje. Naštěstí v restaurantu Kuchyň v Praze na Hradčanském náměstí připravují takových jídel řadu. Ochutnali jsme s kouzelníkem Pavlem Kožíškem zadělávané dršťky s majoránkou od šéfkuchaře Marka Janoucha.

Zadělávané dršťky s majoránkou

Ingredience na 10 porcí:

100 g sádla

2 kg hovězích drštěk

500 g cibule

3 stonky čerstvé majoránky + na ozdobu

smetana ke šlehání dle chuti (ale aspoň 250 ml)

1 l hovězího vývaru na zalití

sůl

pepř

Postup:

V kastrolu na sádle zpěníme nakrájenou cibuli téměř dozlatova. Přidáme na nudličky nakrájené dršťky (předem uvařené v pěti vodách – jedna várka 20 – 25 minut). Přilijeme hovězí vývar, okořeníme solí a pepřem a necháme 20 - 30 minut provářet.

Pak přidáme 3 stonky čerstvé majoránky, zalijeme smetanou, dosolíme, dopepříme a zredukujeme. Jako přílohu podáváme chléb.

Marek Janouch

Kuchařem chtěl být už jako malý. Chvíli uvažoval i o číšnické práci, ale kuchyně ho oslovila už během prvního ročníku střední školy.

Začínal vařit ve steakové restaurace. Pak přišel do sítě podniků Ambiente a vařil v legendárním The Living Restaurant v hlavním městě. Odtamtud šel na pozici šéfkuchaře do historicky prvního Lokálu v Dlouhé ulici. Dnes šéfuje Kuchyni v Salmovském paláci na Hradčanském náměstí v Praze.

Miluje českou kuchyni, bere ji jako poslání a je radost ho vidět dobrá česká jídla.

 

Nejnovější recepty

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.