Založte si krásný živý plot. Jaké listnáče vybrat?

6. duben 2018
Živý plot

Živý plot chrání vaše soukromí. Zároveň může chránit od hluku, být větrolamem nebo zachytávat prach. Opticky vymezí váš pozemek a může i krášlit. Které listnáče do živého plotu použít? Jak daleko od sebe je sázet? Které druhy zasadit na sever a proč?

Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář upozorňuje, že se musíme rozhodnout, jak vysoký plot chceme mít. Jestli ho budeme stříhat nebo ho necháme růst volně (pokud máme dost široké místo pro výsadbu). Z listnáčů snad nejrychleji roste tzv. turkestánský brest, drobnolistý, opadavý. Říká se mu také jilm sibiřský (Ulmus pumila celer). Po roce zakořeňování už bude mít každoroční přírůstky i přes jeden metr. Podle počasí, zejména podle toho, kolik v roce naprší.

Stálezelené ploty

Spolehlivé jsou ploty ze stálezelených dřevin, jako například kaliny vrásčitolisté a pražské, z bobkovišně, cesmín nebo hlohyní. Stálezelené, listnaté sázíme raději na severní či východní stranu, nebo do přistíněného místa, aby je neponičilo únorové slunce. Také potřebují, stejně jako rododendrony, dostatečnou zálivku, aby v zimě netrpěly suchem.

Opadavé ploty

Mezi opadavými listnáči sázenými na vyšší ploty jsou stálicemi buky a habry. Buky do teplých a nižších poloh, habry a jilmy klidně až do hor. Dobře snášejí řez, obrůstají i tzv. z pařezu. Na nižší ploty se hodí tradiční pámelníky, ptačí zoby, nebo třeba růže svraskalá (spíše na volně rostoucí ploty).

Vzdálenost výsadby

Pokud jde o vzdálenost výsadby, odvíjí se od velikosti sazenic. „Proutky“ buků, habrů, opadavých listnáčů, se sází na cca 40 cm, rozrostlé sazenice dál od sebe. Po výsadbě by měly být zkráceny o jednu až dvě třetiny, aby větvily odspodu. U plotu, který by měl být široký 40 - 50 cm, se sází na uvedenou vzdálenost i narostlé zboží. U plotů, s budoucí šířkou okolo jednoho metru, sázíme silné sazenice na 60 cm. Pokud to jde, u širších plotů sázíme ve dvou řadách, cca 30 cm od sebe vzdálených, do trojsponu.

Spustit audio
autor:Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
  • Životní styl
  • Publicistika