Zámek Konopiště láká na růžový salon a noční skleníky

27. březen 2015

Romantiku na Konopišti, kterou zažil arcivévoda František Ferdinand d´Este se svojí manželkou Žofií, mohou okusit i návštěvníci zdejšího zámku. Stačí se sem vypravit na noční prohlídku.

Vůně žlutě kvetoucí růže Maršálky, kterou měla žena následníka rakousko-uherského trůnu Žofie nejraději, zaplnila momentálně jeden ze skleníků růžové zahrady. Právě do ní zvou pracovníci zámku návštěvníky na novou noční prohlídku. Ucítí při ní nejen Maršálku, ale třeba i bíle kvetoucí Alokázii.

„Růžovou zahradu a skleníky nechal postavit až arcivévoda František d'Este. Je vícelodní, v každé lodi se pěstuje určitý druh subtropických a tropických rostlin, je tu jezírko, palmy, které sázel František Ferdinand, orchideje,“ popisuje kastelánka Konopiště Jana Sedláčková.

Noční prohlídka zahrady a skleníků ale není jedinou zámeckou novinkou. Zájemci se mohou podívat i do jinak nepřístupného růžového salonu, který sloužil jako takzvaný dámský pokoj pro Žofii.

Zámek Konopiště zahajuje sezónu. Vedoucí zámeckých skleníků Renata Lukešová ukazuje vzácné květiny, některé jsou ještě z doby Františka Ferdinanda d'Este

„Je skutečně celý růžový. Má růžový koberec i růžové textilní tapety a závěsy na oknech. My jsme do něj ještě přidali věci, které bezprostředně souvisí se svatbou Františka Ferdinanda a Žofie, tedy blahopřejné telegramy, zasedací pořádek u svatebního stolu a taky svatební živůtek a fotografie,“ říká kastelánka. Večerní osvětlení navíc dodá pokoji krásnou romantickou náladu, která ke svatbě patří.

Noční prohlídky zámku i skleníků se konají každou druhou středu v měsíci a je dobré se na ně předem objednat.

autor: haj
Spustit audio