Zámek v Panenských Břežanech se prodal za 39 milionů. Za války v něm žil Heydrich, teď je z něj ruina

Dolní zámek v Panenských Břežanech v okrese Praha-výhod se v pátek prodal za 39 milionů korun. Vyvolávací cena v dražbě byla 30 milionů. Někdejší sídlo zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha musí kupec zaplatit do 45 dnů. Českému rozhlasu to řekl insolvenční správce Miloš Lenger. Z památky je dnes nevyužitá ruina, jeho dosavadními majiteli jsou dvě firmy v likvidaci.

„Podle dražební vyhlášky může jakákoli třetí osoba nabídnout předražek v souladu s touto vyhláškou. A pokud ho nenabídne, poběží lhůta na doplacení kupní ceny,“ říká insolvenční správce Miloš Lenger.

Panenské Břežany jsou místem, kde se našly záznamy soudního procesu s Rudolfem Slánským. Ještě víc je ale tamní tzv. dolní zámek spojený s další postavou československé historie - zastupujícím říšským protektorem Reinhardem Heydrichem. Ten na zámku za války žil.

Uvnitř jsou teď například přístroje na mechanické zkoušení kovů, což jsou pozůstatky po Výzkumném ústavu kovů, který tam také sídlil. V patře je sál, kde míval pracovnu zastupující říšský protektor Reinhard Heydrich. „Odtud odjel na svou poslední cestu do Prahy, kde byl na něj spáchaný atentát,“ říká správce zámku Jan Brhlík.

Stavba byla podle jeho slov započata někdy kolem roku 1840. „Po válce objekt získal Výzkumný ústav kovů, který tu působil až do revoluce,“ dodal správce Brhlík.

„Prodává se nejen zámek jako takový, ale i celý areál. Rozloha je zhruba 6,5 hektaru,“ upřesnil už dříve Miloš Lenger z kanceláře insolvenčního správce.