Zanedbanou zastávku autobusu přeměnila obec Slapy na malé muzeum vorařství. Zachycuje jeho historii a přináší příběhy plavců

22. srpen 2023 13:00

Obec Slapy si váží své historie a práce svých předků. Před pár lety opravila sochu patrona vorařů Jana Nepomuckého na břehu přehrady, teď proměnila zpustlou autobusovou zastávku na minimuzeum vorařství. Představuje historii splavování Vltavy, jak se vyráběly vory a přináší taky vzpomínky plavců.

„Zastávka už byla léta neudržovaná. Byla taková trošku sešlá, tak jsme si řekli, že ji opravíme,“ vysvětluje starosta obce Slapy František Neužil (Nezávislí).

V autobusové zastávce obce Slapy

Zastávku v obci nejenom opravili, ale jako nadšenci a milovníci svého kraje, ji proměnili v malé vorařské muzeum plné vzpomínek.

Jedním z takových nadšenců je i pan Jiří Sušanka, který přibližuje hlavní zdroj historických materiálů: „Hodně fotografií a textů nám poskytla paní Anita Crkalová, která je vnučkou pana Václava Husy, posledního voraře v Čechách.“

Kromě fotografií, které dokumentují historii vorařství, najdeme v zastávce i vzpomínky právě Václava Husy, syna Vojtěcha Husy, nejstaršího českého voraře.

V autobusové zastávce obce Slapy

„Tehdy mi bylo 13 let, když mě vzal strejda na noční plavbu do proudu. Bylo to těsně před jejich zatopením Štěchovickou přehradou,“ začíná jeden z textů malého voraře.

„Popisuje divoký peřeje. Svítili si na voru ohněm, jiná možnost tenkrát nebyla. Vidíme tady i fotky z jižních Čech nebo detaily stavby vorů. A už se dostáváme do Svatojánských proudů, kde je ústředním motivem Altmanovo panorama. To vzniklo v roce 1640, kdy David Altmann schématicky nakreslil splavnost řeky Vltavy od Svatojánských proudů až po Karlův most,“ přibližuje Jiří Sušanka.

Atmosféru v zastávce dotváří lavičky, které vypadají jako vory, a také dvě stě let staré úvozové kameny ze Slap.

A proč je v zastávce umístěný i panel - Slapy jako mezinárodní vorařská obec? Poslechněte si v reportáži Věry Hájkové.

autoři: Věra Hájková , JMys
Spustit audio

Související