Zapomeňte na horkovzdušné trouby, pečte klasicky, radí cukrářka Mirka van Gils Slavíková

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Před pečením koláčky nijak nepotíráme a pečeme v troubě vyhřáté na 180° C asi 20 minut

Rozdíl v pečení v klasické troubě a v té horkovzdušné je zásadní. Klasické pečení dovoluje mít šťavnatý výrobek, což u horkovzduchu nedocílíte.

Horký vzduch je dobrý, když pečeme třeba věnečky nebo jiné odpalované těsto, protože rychle vyběhne a lehce se dosouší. V klasické troubě je tento proces trochu choulostivější. Horkovzdušná trouba totiž nehřeje ani shora, ani zdola, ale skrz větrák. Pokud je horký vzduch z větráku jediný zdroj tepla v troubě, pak musíte upravit dobu pečení nebo teplotu.

Klasická trouba se hodí tehdy, když chcete něco péct pomalu a zvolna, velké kusy kynutých těst, mít šťavnaté koláče a podobně. Vlastně skoro vždycky. Čím víc se s výrobkem mazlíte, tím lepší je totiž výsledek.

Mirka van Gils Slavíková

Je jednou z našich nejznámějších cukrářek. Profesionální dráhu začala v Praze v roce 1984. Pracovala v restauraci Moskva a v hotelu Alcron v Praze. Toužila ale poznat a naučit se více, než naše země nabízela, a tak o pět let později s manželem a dcerou Hankou emigrovala do Jihoafrické republiky. Zde vedla cukrárnu, stejně jako později ve Spojených státech amerických. Láska k cukrařině ji zavedla i do Francie, Švýcarska i Nizozemí.

Za velký úspěch považuje své vítězství ve Velké ceně Paříže. Tehdy zvítězila v ryze francouzské disciplíně – v přípravě svatebního dortu Croquembouche. Nejcennější medailí je ta zlatá z Basileje z roku 2013. Získala ji za barokní karamelovou panenku, kterou vytvářela, aby splnila poslední přání své maminky. Upekla dezert pro japonského premiéra, ale také dort pro Jamese Bonda, herce Daniela Craiga nebo karamelového slavíka pro Karla Gotta. Splnil se jí i sen – být porotkyní v české verzi britské soutěže Peče celá země.

Říká: „Cukrařina je můj svět i můj život. Je to moje láska, vášeň i nejvěrnější životní partner.“

Mirka van Gils Slavíková