Zdena Mašínová požádala o dědické řízení. Ze statku na Kolínsku chce udělat památník odboje

1. červenec 2017

Zdena Mašínová chce zpátky rodinný statek v Lošanech na Kolínsku. Radiožurnálu řekla, že kvůli tomu požádala o zahájení dědického řízení. Soud teď určí notáře, který dědické řízení povede.

„Je to velice zdevastované, protože to byl státní statek. Měli jsme představu udělat tam takový památník pro našeho otce a druhému a třetímu odboji" popsala Zdena Mašínová, jak by statek chtěla využít.

Statek může Mašínová dostat zpátky díky březnovému verdiktu kolínského soudu. Mašínová u soudu zpochybňovala smlouvu, kterou protinacistický odbojář Josef Mašín postoupil statek svým dětem - Ctiradovi, Josefovi a Zdeně.

Smlouvu podle ní podepsal otec pod nátlakem a skutečným vlastníkem byl i v době úmrtí v roce 1942 on.

Kolínský soud rozhodl, že Mašín skutečně smlouvu podepsal pod nátlakem, a tím ji zneplatnil. Státní pozemkový úřad, který ve sporu zastupuje Českou republiku, pak uvedl, že se proti rozsudku neodvolá. Díky tomu mohla Mašínová požádat o nové dědické řízení.

Stát u soudu Mašínové nabízel mimosoudní vyrovnání. Státní pozemkový úřad jí nabídl odkup podílu státu za 7,1 milionu korun, nebo reálné rozdělení vlastnictví nemovitostí. Při variantě rozdělení by se Mašínová stala výlučnou vlastnicí otcova rodného domu a části polností tak, aby hodnota těchto nemovitostí odpovídala velikosti jejího spoluvlastnického podílu. To Mašínová odmítla.

V roce 2012 žalobu Mašínové kolínský okresní soud z procesních důvodů zamítl kvůli tomu, že o určení vlastnictví požádala jen Mašínová - tedy pouze jeden z více dědiců. Verdikt potvrdil Krajský soud v Praze i Nejvyšší soud.

Až Ústavní soud v září 2015 rozhodování vrátil kolínskému soudu, který podle ústavních soudců původně postupoval příliš formalisticky, když Mašínovou nepoučil o povinnosti jednat koordinovaně s ostatními dědici.

STATEK RODINY MAŠÍNŮ
Rod Mašínů na statku žil po staletí. V roce 1940 jej protinacistický odbojář Josef Mašín nechal přepsat na své tři nezletilé děti. Později statek zabral stát. Po listopadu 1989 získala dvě osminy statku Zdena Mašínová, zbytek zůstal státu, protože bratři Ctirad a Josef Mašínové se do Česka nevrátili - zůstali ve Spojených státech.

autoři: sva , iROZHLAS.cz | zdroj: ČTK
Spustit audio