Zelenina z vlastních semínek? Proč ne?

24. listopad 2017
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Hrách dřeňový Alderman skutečná délka lusku

Pěstovat si svá osiva, to je tak trochu móda. Důležité je to u historických odrůd, které nikdo oficiálně nemnoží a mohly by zaniknout. Ale není to nic jednoduchého. Zejména u dvouletých a cizosprašných druhů zeleniny.

U jednoletých a samosprašných to jde docela lehce. Vysejete hrášek, ten se ještě před otevřením květu nebo před návštěvou nějakého hmyzu sám spráší. Stejné je to u fazolu setého - to je ten běžný, keříčkový a popínavý. Ovšem u pnoucích fazolí s velkými semeny, kvetoucích červeně, bíle, fazolu mnohokvětého, je to jinak. Ten potřebuje opylit, takže potomstvo už nemusí být totožné. Poznáte to i na semenech. Některé fazolky jsou bílé, jiné hnědé, fialově skvrnité, z poloviny téměř černé.

A co rajčata?

Rajčata jsou samosprašná, ale jsou vstřícná i k opylení cizím pylem. Když do květu zabloudí čmelák, může přinést pyl z jiné odrůdy a potomstvo je částečně jiné, po otci. Pokud chcete mít rajče jen svým pylem sprášené, musíte ještě neotevřená poupata ochránit. Natáhnout na ně něco, co zabrání cizímu opylení: kousek vaty, sáček z netkané textilie, z tylu. Až květ odpadne, objeví se malý plůdek, obal můžete sundat. Rajče plně vyzrálé nechte na talířku (třeba na okně) „rozpadnout na kaši“, vyberte semena, vyperte je a usušte. Dobře očištěná, vypraná semena mají stříbřitý povrch, připomínající kožíšek.

U dvouletých krok za krokem

Dvouleté rostliny nejprve (v prvním roce) pěstujeme jako sazečky, které necháme přes zimu někde ve sklepě. Na jaře dalšího roku je vysadíme a ony vykvetou. Obyčejně jsou hmyzosnubné nebo i větrosnubné a jsou ohroženy planými kulturami v lukách. Když kulturní mrkev opylí planý mrkvous, ze semínek vyrostou nejen pěkné, ale dost často i bílé „mrkvové ocásky“ bez většího uplatnění. U cizosprašných rostlin se obyčejně nesmí v okolí do 500 metrů vyskytovat nic, čím by mohlo být osivo nějak znehodnoceno (plané druhy, jiné odrůdy). Nebo se pěstují trvale pod krytem z tylu, netkané textilie nebo nějaké jemné síťoviny, která brání opylovačům, pylu ve vzduchu, dostat se k bliznám.

autor: Ivan Dvořák, časopis Zahrádkář
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.