Železniční muzeum v Lužné u Rakovníka ukončilo turistickou sezónu. Do konce roku chtějí zprovoznit lokomotivu Matyldu

29. říjen 2023 10:00

Poslední říjnový víkend se v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka nesl ve znamení loučení s párou. Hlavní turistická sezóna totiž končí a rozloučení s ní proběhlo ve velkolepém stylu. Byl se tam podívat i reportér Kryštof Jiřík.

Houkání lokomotiv, syčení páry i křik nadšených dětí. To vše bylo možné slyšet v sobotu na prvním dni ukončení turistické sezóny v muzeu ČD v Lužné u Rakovníka. To teď na zimu své brány zavře. Jak se za proběhlou sezonu ohlíží, přibližuje správce sbírek muzea Jaroslav Kučera.

„Sezónu 2023 hodnotíme pozitivně. Navštívilo nás více než 35 000 návštěvníků za rok, vlastně od konce dubna, když jsme otevřeli brány muzea.“

Loučení s párou v Muzeu ČD v Lužné u Rakovníka

To, že se muzeum zavře, však neznamená, že se v něm nebude pracovat.

„Přes zimu máme práce, ostatně jako každou zimu, více než dost. Musíme pracovat na opravách jak osobních vozů, které vozí cestující, tak i parní lokomotivy a motorové lokomotivy potřebují údržbu. Doufáme také, že se nám podaří do konce tohoto roku zprovoznit parní lokomotivu 313.4 přezdívanou Matylda, která je tady v dílnách už několik let,“ vysvětluje Kučera.

Muzeum otevře opět 27. dubna příštího roku. Přes zimu jej čeká několik změn a oprav, aby bylo připravené novou turistickou sezonu přivítat v plné parádě.

A jak se rozloučení se sezónou líbilo návštěvníkům? To si můžete poslechnout v reportáži Kryštofa Jiříka.

autoři: Kryštof Jiřík , JMys
Spustit audio