Zemřel Miloslav Stingl, slavný spisovatel, cestovatel a indiánský náčelník
Miloslav Stingl zemřel 11. května ve věku 89 let. Ze svých cest si přivezl hlavní poznání, že na světě jsou lidé dobří a hodní. O svém životním krédu, že nade všechny národy je právě lidství, hovořil i v jednom z posledních rozhovorů pro Český rozhlas.
Staré havajské přísloví bylo životním mottem etnografa, cestovatele, spisovatele a indiánského náčelníka Miloslava Stingla – výjimečného člověka, který dokázal komunikovat 17 jazyky, téměř 20 let života strávil na cestách, byl respektovaným vědcem a oblíbeným spisovatelem, jehož knihy vyšly v nákladu téměř 17 milionů.
„Nejezdil jsem pozorovat hory ani řeky, já jsem jezdil za lidmi,“ říkal Miloslav Stingl. „A ze svých cest jsem si přivezl poznání, že lidé na světě jsou dobří a hodní, bez ohledu na to, jestli jsou bílí, nebo černí, katolíci, židé nebo muslimové,“ pokračoval.
V zahraničí strávil při svých cestách desítky let, a i když byl v dřívějším režimu bedlivě sledován StB, nikdy ho nenapadlo emigrovat. Naši zemi považuval za tu nejkrásnější a nedokázal by bez ní žít. Přesto byl dvakrát z emigrace podezírán.
„Jednou mě sebrali přímo na letišti v Ruzyni a obvinili, že jsem emigroval do Ruska,“ popisoval jednu ze svých nejabsurdnějších životních historek doktor Stingl. “Celou noc jsem tam příslušníky a celníky bavil, než dostali vynadáno a pochopili, že když jsem v Praze, tak nemohu být zároveň v Moskvě. A kdo by také tenkrát chtěl emigrovat do Ruska, že?“ dodával se svým nezaměnitelným humorem.
Doktor Stingl nám k rozhovoru poskytl několik unikátních fotografií ze svého archivu:
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Nenechte si ujít kouzlo staré Číny s Hankou Maciuchovou
Ondřej Kepka, režisér a moderátor


Tajný deník čínské císařovny
Románové zpracování životního příběh císařovny vdovy Cch'-si, která se jako mladá dívka Jehonala stala konkubínou císaře a díky mimořádné inteligenci, intrikám i krutosti dokázala postupně vystoupat na vrchol a na půlstoletí se stát faktickou vládkyní Číny.