Zemřel Miloslav Stingl, slavný spisovatel, cestovatel a indiánský náčelník

13. květen 2020
Dopolední host

Miloslav Stingl zemřel 11. května ve věku 89 let. Ze svých cest si přivezl hlavní poznání, že na světě jsou lidé dobří a hodní. O svém životním krédu, že nade všechny národy je právě lidství, hovořil i v jednom z posledních rozhovorů pro Český rozhlas.

Staré havajské přísloví bylo životním mottem etnografa, cestovatele, spisovatele a indiánského náčelníka Miloslava Stingla – výjimečného člověka, který dokázal komunikovat 17 jazyky, téměř 20 let života strávil na cestách, byl respektovaným vědcem a oblíbeným spisovatelem, jehož knihy vyšly v nákladu téměř 17 milionů.

Miloslav Stingl

„Nejezdil jsem pozorovat hory ani řeky, já jsem jezdil za lidmi,“ říkal Miloslav Stingl. „A ze svých cest jsem si přivezl poznání, že lidé na světě jsou dobří a hodní, bez ohledu na to, jestli jsou bílí, nebo černí, katolíci, židé nebo muslimové,“ pokračoval.

Doktor Miloslav Stingl a Adam Chroust ve vysílání Regionu

V zahraničí strávil při svých cestách desítky let, a i když byl v dřívějším režimu bedlivě sledován StB, nikdy ho nenapadlo emigrovat. Naši zemi považuval za tu nejkrásnější a nedokázal by bez ní žít. Přesto byl dvakrát z emigrace podezírán.

„Jednou mě sebrali přímo na letišti v Ruzyni a obvinili, že jsem emigroval do Ruska,“ popisoval jednu ze svých nejabsurdnějších životních historek doktor Stingl. “Celou noc jsem tam příslušníky a celníky bavil, než dostali vynadáno a pochopili, že když jsem v Praze, tak nemohu být zároveň v Moskvě. A kdo by také tenkrát chtěl emigrovat do Ruska, že?“ dodával se svým nezaměnitelným humorem.

Doktor Stingl nám k rozhovoru poskytl několik unikátních fotografií ze svého archivu:

autor: JMys
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

S hereckými hvězdami poznejte tajemství textu starého dva tisíce let

Ondřej Kepka, režisér a moderátor

Ondřej Kepka

O věrné lásce statečného Chairea a sličné Kallirhoy

Koupit

Román byl napsán pravděpodobně už v prvním století našeho letopočtu a možná dokonce i dříve. Jde o první dochovaný milostný a zároveň i dobrodružný román nejenom antického, ale vůbec evropského písemnictví.