ŽIVĚ Z ODTAJNĚNÉHO MÍSTA: Cesta okolo Česka vás zavedla na borůvkobraní v Borovanech

9. červenec 2022

Prvním přímým přenosem Cesty okolo Česka jsme vás zavedli do Jihočeského kraje, do města, které svého času vlastnil rod Vítkovců a později i Rožmberků, a kde to voní borůvkami.

Borovany mají více než 4000 obyvatel. Najdete tu bývalý augustiniánský klášter a na náměstí sochu Jana Žižky z Trocnova. Městem protéká řeka Stropnice a pravidelně se tu koná akce zvaná Borůvkobraní. Přesně to byly indicie, které jsme vám každý všední den v letním projektu Cesta okolo Česka ve vysílání v 9:45 napovídali.

Slavnosti probíhaly v areálu kláštera a Pavel Kudrna si k mikrofonu pozval starostu Borovan Petra Jenknera, vedoucí úseku kultury a knihoven Magdalenu Hluštíkovou, zahradníka Pavla Chloubu, který v Borovanech vytvořil borůvkovou zahradu, a Petra Stupku, který prozradil, jaká jídla z borůvek můžete  vykouzlit. Poslechněte si v záznamu pořadu.

autoři: Pavel Kudrna , djo
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.