ŽIVĚ Z ODTAJNĚNÉHO MÍSTA: Cesta okolo Česka vás zavedla na borůvkobraní v Borovanech

9. červenec 2022

Prvním přímým přenosem Cesty okolo Česka jsme vás zavedli do Jihočeského kraje, do města, které svého času vlastnil rod Vítkovců a později i Rožmberků, a kde to voní borůvkami.

Borovany mají více než 4000 obyvatel. Najdete tu bývalý augustiniánský klášter a na náměstí sochu Jana Žižky z Trocnova. Městem protéká řeka Stropnice a pravidelně se tu koná akce zvaná Borůvkobraní. Přesně to byly indicie, které jsme vám každý všední den v letním projektu Cesta okolo Česka ve vysílání v 9:45 napovídali.

Slavnosti probíhaly v areálu kláštera a Pavel Kudrna si k mikrofonu pozval starostu Borovan Petra Jenknera, vedoucí úseku kultury a knihoven Magdalenu Hluštíkovou, zahradníka Pavla Chloubu, který v Borovanech vytvořil borůvkovou zahradu, a Petra Stupku, který prozradil, jaká jídla z borůvek můžete  vykouzlit. Poslechněte si v záznamu pořadu.

autoři: Pavel Kudrna , djo
Spustit audio

O soutěži

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Když vás chytne klasika, nikdy vás už nepustí. I kdybyste se před ní plazili.

Petr Král, hudební dramaturg a moderátor Českého rozhlasu

klasika.jpg

Nebojte se klasiky!

Koupit

Bum, řach, prásk, křup, vrz, chrum, švuňk, cink. Už chápete? Bicí! Který nástroj vypadá jako obří hrnec ze školní jídelny potažený látkou? Ano, tympán! A který připomíná kuchyňské police? A který zní jako struhadlo? A který jako cinkání skleničkami? A který zní jako vítr?