Živý skanzen v přírodě vyrůstá nedaleko Třebechovic na Královéhradecku
Podorlický skanzen Krňovice vzniká v atraktivní a pestré krajině na hranici Přírodního parku Orlice. První stavby se tu objevily v roce 2002. Postupně přibývají další a skanzen se tak stává jediným muzeem tohoto typu v Královéhradeckém kraji.
Zřizovatelem muzea v přírodě je rodinná firma Dřevozpracující družstvo a Český svaz ochránců přírody z Hradce Králové.
K vidění jsou zde domy čistě venkovského i městského typu z Královéhradecka, podhůří Orlických hor a částečně i z Podkrkonoší. Objekty tam tvůrci skanzenu přenášejí z původních lokalit, kde jim hrozil zánik. Vznikají i dokonalé repliky nedochovaných staveb podle původní dokumentace.
Například zájezdní hostinec Na Špici z Hradce Králové s kočárovnou nebo roubený vodní mlýn z Bělče nad Orlicí. Tato památkově chráněná patrová stavba z roku 1807 málem zanikla. Postupně se rekonstruuje a podle jednoho z provozovatelů, Adama Záruby, by se mlýnská kola měla opět roztočit zhruba za dva roky.
Ve skanzenu najdete i špýchary ze Semechnic u Opočna a z Prasku u Nového Bydžova. To jsou první přenesené stavby, které zde našly své nové místo. Sušárna ovoce je přesnou a zcela funkční replikou původní sušárny ze Semechnic u Opočna.
Expozice skanzenu zahrnují dobové vybavení domácností, řemeslné nářadí, zemědělské náčiní a strojní vybavení i dopravní prostředky z 18. až 20. století. Mnoho z nich je dodnes ve funkčním stavu. Například starodávný žentour nebo první spalovací motory.
V krňovickém skanzenu se konají také různé akce, které lákají širokou veřejnost. Třeba tradiční setkání majitelů veteránů, tedy historických motocyklů, automobilů a dalších strojů vždy v červenci. Hospodaření na vsi – ukázky stabilních motorů a mlátiček proběhne letos 9. a 10. srpna a den zaměřený na ukázky starých řemesel pak 20. a 21. září. Pravidelně se můžete účastnit také pečení chleba v dobové peci nebo sušení ovoce ve funkční sušárně.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.
Zprávy z iROZHLAS.cz
-
Kam kráčí Piráti? ‚Jsme jedinou skutečně liberální proevropskou stranou v Česku,‘ shodnou se obě křídla
-
Svět zápasí o naději po rekordně horkém roce. Velký průvodce začínající klimatickou konferencí v Dubaji
-
Jestli bude vláda takhle pokračovat dál, hrozí fatální radikalizace společnosti, říká Středula
-
Ruským vojákům na cvičišti spadl do táboráku náboj do pancéřovky RPG-7. Dvanáct jich zemřelo