Zlatá studánka na Křemešníku dává na podzim vodu prý jen o epidemiích. Letos teče plným proudem

26. listopad 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Voda je lehce radioaktivní s příměsí stříbra

Zázrakům v této době asi věří málokdo, ale co kdyby? Jedno takové „kdyby“ jsme objevili na Vysočině. Pod vrcholem hory Křemešník na Pelhřimovsku pramení zázračná voda. Na podzim si obvykle dává pauzu, ale teď teče plným proudem. Je to zázrak?

Křemešník je prameny doslova protkaný. Voda je na něm lehce radioaktivní s příměsí stříbra. Což je pozůstatek dávné těžby tohoto drahého kovu. Mezi nejznámější studánky patří Zlatá, Stříbrná a U buku. Díky stříbru se voda nekazí, a proto si ji brávali na moře v sudech námořníci. Dnes pro ni jezdí lidé z blízka i z daleka.

Zlaté studánce se také říká zázračná. Její pramen vyvěrá z místa pod kapličkou, která je na turistické mapě označená jako Kaple sv. Jana Křtitele. „Někdo říká, že je zasvěcená Nejsvětější Trojici jako kostel na Křemešníku, jiný zase, že je zasvěcená svaté Anně,“ říká ochránce přírody Pavel Koubek. Kde je pravda, to prý nikdo neví. Vedle kaple je zamřížovaný vstup do skály, která byla kdysi poustevnou. Dnes je jeskyně zatopená vodou.

Studánka pod kapličkou

A v čem je tajemství Zlaté studánky? Je to tak zvaný periodický pramen. To znamená, že teče jen v určitou část roku, obvykle od února. Letos, v roce 2020, začala téct i v listopadu, což je pro všechny milovníky křemešnické vody překvapení. Už se to ale v minulosti stalo a vždy to bylo spojeno s nepříjemnými událostmi. „Nejznámější je rok 1832, kdy ta voda tekla dvakrát, a vypukla epidemie cholery,“ říká Pavel Koubek. Letos pramen spustil dokonce třikrát, což nahrává domněnkám, že je to kvůli jarní a podzimní vlně koronavirové epidemie.

„Já doufám, že ta voda teče, aby nám pomohla k uzdravení,“ dodává optimisticky Pavel Koubek.

Spustit audio

Související