Zlaté a stříbrné mince ležely v zemi na Mladoboleslavsku skoro 400 let. Kraj vyplatí nálezci 300 tisíc korun

5. březen 2022 14:30

Jediný den mohli zájemci v sobotu vidět v Muzeu Mladoboleslavska opravdový poklad. Je asi 400 let starý a našel ho zhruba před rokem jeden muž u obce Velké Všelisy.

„Nález byl řádně nahlášen a následně podle zákona o státní památkové péči skončil v majetku kraje. Je uložený ve sbírkách příspěvkové organizace Muzeum Mladoboleslavska," uvedla předsedkyně krajského výboru pro památkovou péči Lucie Církva Chocholová (Piráti).

Ta zároveň potvrdila, že Středočeský kraj vyplatí dotyčnému muži, který našel džbánek s mincemi z raného novověku nálezné.  Za objevení více než 100 mincí mu náleží 300 tisíc korun, což je deset procent kulturně historické hodnoty pokladu.

Poklad je podle dostupných informací historicky největším nálezem svého druhu na Mladoboleslavsku. Tvoří jej džbán, naplněný zlatými a stříbrnými mincemi – dukáty a tolary ze 16. a 17. století. Uschován byl během třicetileté války, nejspíše v roce 1626.

Muž našel poklad loni v únoru náhodně na lesní stráni. Šlo o 102 mincí z let 1550 až 1625 vyražených v mincovnách střední a západní Evropy. Odborníci poklad vyzvedli a ošetřili.

autoři: Soňa Jindrová , Von
Spustit audio