Žlutý poklad plný vitamínů. Mirabelky se hodí do kompotu, marmelád i koláčů

21. srpen 2023

Drobné kulaté ovoce, jehož plody zlatožluté barvy najdete na keřích ve volné přírodě – mirabelky. Někdy se jim přezdívá žluté švestky, jejich slupka je pevná a tenká, proto se snadno sloupává.

Dužina obsahuje vysoké množství vitamínu B, C, železa i minerálních látek. Hodí se skvěle do koláčů, buchet, džemů, marmelád a zavařenin. V chladu lednice vydrží čerstvé i několik týdnů.

Připravte si kompot z mirabelek s vůní bílého vína! Budete potřebovat 1 kg mirabelek, 1/4 kg cukru, ¼ l bílého vína, půl litru vody, 1 polévkovou lžíci skořice, citrónovou kůru z jednoho plodu.

Mirabelky nebudeme zbavovat pecek, aby v nich zůstalo co nejvíce šťávy. Vodu přivedeme k varu, poté vmícháme cukr, víno, 1 lžíci skořice a strouhanou citronovou kůru. Vařte, než se cukr rozpustí, poté přidejte mirabelky. Připravený horký kompot dáváme do sklenic, bez zavaření vám v chladu vydrží 2 týdny. 

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.