Zmrzlinář Jaroslav Šabat umí i parmazánovou s ančovičkami. Vymyslel už více než 120 originálních příchutí

2. červen 2020
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Kdo v Jesenici ochutná zmrzlinu, rád se tam opět zase vrátí

Šabatovo zmrzlinářství v lokalitě Kocanda v Jesenici u Prahy je vyhlášené u místních i přespolních. Jaroslav Šabat stále vymýšlí nové a nové příchutě zmrzliny a sorbetů. Šmoulí zmrzlinu ale nedělá. Skvělé suroviny totiž nechce kazit barvou či dochucovadly.

Jaroslav Šabat prý začínal pokusem a omylem. V Jesenici provozuje zmrzlinářství už od roku 2013. V létě se téměř nezastaví. Každý den najdete ve vitríně až dvacet druhů zmrzliny, kterou si sami vyrábějí. Při výrobě a prodeji pomáhá jeho žena Lucie i jejich dvě dcery.

„Od kvality surovin se odvíjí kvalita zmrzliny,“ tvrdí Jaroslav Šabat. Zakládá si proto na opravdu kvalitních surovinách. Pistácie odebírá přímo od pěstitelů z oblasti Bronte na Sicílii. Otestoval také několik farem a spolupracuje s farmou v Krhanicích, kde odebírá mléko a smetanu od volně se pasoucího skotu, což je prý na kvalitě zmrzliny také znát.

Jaroslav Šabat vytvořil více než 120 příchutí zmrzliny a sorbetů

První příchutí, kterou Jaroslav Šabat vyrobil, byla vanilková. „Patří rozhodně do toho, čemu říkáme svatá zmrzlinářská trojice, to znamená vanilka, čokoláda a jahoda,“ ukazuje do vitríny, kterou právě chystají na letní sezónu. Jahodovou zmrzlinu sice mají po celý rok, ale zdejší specialitou je zmrzlina z kunratických jahod. Jde o sezónní záležitost, kterou mívají pouhých 14 dnů v roce. Čerstvé jahody v té nejlepší kvalitě si na zmrzlinu jezdí sami nasbírat.

Čtěte také

Čtěte také

Spustit audio