Ztrácejí vaše surfínie a petúnie na kráse? Víme, co za tím může být

Surfínie, petúnie, pelargonie a další balkonovky tvoří hezké kombinace
Surfínie, petúnie, pelargonie a další balkonovky tvoří hezké kombinace

Aby se v horkých dnech letošního léta dařilo našim zahradám a rostlinám v nich, nebo v truhlíku či květináči, to stojí hodně úsilí, o spotřebě vody ani nemluvím. Pokud vám přesto, že se snažíte, surfínie a převislé petúnie najednou přestávají růst a kvést, asi při péči o ně děláte nějakou chybu. Jakou? Tři možnosti uvede Ivan Dvořák z časopisu Zahrádkář:

 

Za prvé je možné, že rostlinám nedopřáváte dostatek výživy. Hnojením hnojivem s vyšším obsahem dusíku rostliny zase nastartujeme a pak pokračujeme hnojivy typu plod a květ.

Druhý případ: hnojíte pravidelně, a přesto se rostlinám nedaří. Důvodem může být voda. Zejména pokud používáte vodu ze studně nebo z vodovodního řadu v oblastech, kde je voda tvrdá. Můžete substrát zasolit a květiny na to reagují zastavením růstu a kvetení. Dá se to srovnat třeba vysrážením vápenatých solí ze zálivkové vody troškou kyseliny šťavelové. Nebo jejím použitím na vysrážení vápníku v substrátu. Lžička na 10 litrů by mohla pomoct. Nebo zkuste výluh z hrabanky, z čisté kyselé rašeliny.

A třetí možnost? Petúnie, surfínie, které nemají samočistící schopnost (zbavit se tvořících se semeníků), semena tvoří a to je příčinou zastavení růstu a kvetení. Rostlina vše investuje do tvorby semen. Když včas ještě zelené semeníčky odstříháme nebo odštípneme, rostlina bude s chutí kvést dál.