Jan Hus byl talentovaným řečníkem. Ve svých kázáních ohnivě napadal pokrytectví, chtivost, lakotu, prostopášnost

21. červenec 2023

Přesné datum ani místo narození Jana Husa není jednoznačně potvrzeno. Předpokládá se, že se narodil kolem roku 1370 v Husinci v Jižních Čechách.

Studoval na artistické fakultě Pražského vysokého učení, stal se bakalářem, mistrem svobodných umění a teologem. Vysvěcen na kněze byl údajně na hradě v Roudnici nad Labem, ale i to dnešní historikové považují za smyšlenku.

Pravdou ovšem je, že situace v církvi Husovy doby byla velmi složitá. Za jediného pravého náměstka božího na zemi se současně prohlašovali hned tři papežové. Zároveň šlo o mimořádně bohatou instituci, jejíž majetek v kombinaci s často velmi nemravným životem kněžích obyčejné lidi dráždil.

Hus byl talentovaným řečníkem a jeho působištěm se stala pražská Betlémská kaple. Ve svých kázáních ohnivě napadal pokrytectví, chtivost, lakotu, prostopášnost a svatokupectví kněžstva.

Došlo to tak daleko, že si Husa pozval král Zikmund do německé Kostnice, kde zrovna zasedal sjezd církevních hodnostářů, aby svá kacířská slova vysvětlil a svoje učení odvolal. Hus si ale za svou pravdou stál. A tak ve městě Kostnici u jezera vystavěli hranici, na ní spálili jeho knihy, a pak na ní položil život i sám kazatel. Stalo se 6. července roku 1415.

autor: Jitka Škápíková
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.