TIPY NA VÍKEND: Zimní běh na Blaník, výstava retro hraček v Berouně nebo masopust v Klecanech

19. leden 2024

Užijte si víkend s našimi tipy na zajímavé akce.

Masopust v Klecanech

v sobotu 20. ledna

Masopust, masopustní rej (ilustrační foto)

První oslavy masopustu odstartují už v sobotu 20. ledna v Klecanech. Od rána bude možné ochutnat masopustní chody za doprovodu flašinetáře a po 14. hodině vyrazí průvod masek přes Klecany.

Více ZDE

Zimní běh na Blaník 2024

v sobotu 20. ledna

Velký Blaník s rozhlednou

Zimní běh na Blaník – jedinečný závod letos pořádá jubilejní 50. ročník. Start a cíl bude nově přímo na území Podblanicka v obci Načeradec. Nejrychlejší běžci trasu zvládnou pod dvě hodiny. Odstartujte sezonu a vyběhejte kila nabraná během svátků. Na každého běžce, který dokončí závod, čeká dřevěná medaile.

Více ZDE

Výstava retrohraček v Berouně

13. 1 - 17. 3. 2024

Výstava retrohraček „Chemoplast Brno hravě i zdravě“

Přijďte si do Berouna nostalgicky zavzpomínat na dětství. Ve zdejším Muzeu Českého krasu budou k vidění oblíbené retro hračky. Expozičně-herní výstava Chemoplast Brno hravě i zdravě představí populární stavebnice, skládačky, deskové hry a další výrobky od společnosti Chemoplast Brno z let 1945–2008.

Čtěte také

Budete si moci prohlédnout nezapomenutelné cvrnkací fotbaly, hokeje, basketbaly, edukativní Abecedu, cestovní deskové hry Mikádo a Domino, plastové hračky nejen na pískoviště, funkční diaprojektor DIAX, různé stavebnice a skládačky, výrobní odznaky, kostkové obrázkové kubusy s dětskými motivy, prohazovací boxy z dětského programu a jiné produkty. Vystaven bude i dětský nábytek pro panenky, různé kartáče na vlasy, domácí potřeby a spousta dalších retro předmětů pro všechny generace.

Více ZDE

Zimní prohlídky na zámku Radim

víkendy a svátky

Komnata princezny Violky

Na zámku Radim zažijete atmosféru šlechtického sídla jako za starých časů. První písemná zmínka pochází z roku 1320 a uvádí zemanské sídlo Bedřicha z Radimi. Otevřeno je zde mimo hlavní sezónu o víkendech a svátcích od 11 do 15 hodin. Při prohlídkách se vám představí renesanční interiéry a originální černá kuchyně. Po prohlídce se můžete projít zámeckým parkem nebo se zahřát horkou čokoládou v zámecké kavárně.

Více ZDE

Zimní prohlídky Sázavského kláštera

do 31. 1.

Sázavský poutní areál prošel v roce 2021 náročnou rekonstrukcí

Od roku 2022 v nově opravené části Sázavského kláštera byl otevřen nový prohlídkový okruh: Český patron svatý Prokop – Seznámení s životem světce a zemského patrona. V rámci prohlídky poutního místa uvidíte gotické torzo nedokončené katedrály, zrestaurovaný a opravený kostel, zblízka nové varhany a řadu doposud nepřístupných prostor se zajímavými exponáty z původního kláštera.

Více ZDE

Zimní prohlídky Svaté Hory, Příbram

do 26. 3.

Svatá Hora v Příbrami patří k nejvýznamnějším mariánským poutním místům

Svatá Hora má své brány otevřeny všem návštěvníkům i v zimním období. Prohlídka zasněženého barokního areálu, který navrhl italský architekt Carlo Lurago, nabízí jedinečnou atmosféru. Každý den je také otevřeno Svatohorské poutní muzeum, ve kterém se nachází zajímavosti ze Svaté Hory – jezuitské plány na stavby areálu, šatičky Panny Marie Svatohorské, animované příběhy, archeologické nálezy z rekonstrukce, původní barokní pec na pečení hostií a oplatek a mnoho dalšího.

Více ZDE

Zimní prohlídky hradu Český Šternberk

do 23. 3.

Noční Český Šternberk

Hrad Český Šternberk je pro návštěvníky otevřen i v zimních měsících, prohlídky začínají vždy v sobotu a v neděli v 11:00 a ve 14:00 hodin.

Hrad Český Šternberk patří k nejstarším a nejnavštěvovanějším hradům v Čechách. Má také krásné okolí, vždyť byl vystaven na ostrohu nad řekou Sázavou a bývá nazýván Perlou Posázaví. Český Šternberk založili v roce 1241 Sternbergové, kteří hrad po téměř osmi stech letech vlastní i dnes, což je nejen v Česku unikátní. Hrad byl několikrát přestavován, a tak původně středověké gotické zdi skrývají barokní zámecké interiéry, počátkem 20. století doplněné o elektřinu, vodovod a ústřední topení.

Na hradě je jedna prohlídková trasa, umístěna ve druhém poschodí hradu. Zahrnuje patnáct bohatě zařízených místností: velký sál se štukovou výzdobou a rodovými erby i menší salony sloužící každodennímu životu, knihovnu, jídelnu atd. Při prohlídce se seznámíte zejména s posledními generacemi rodu Sterbergů, především s Jiřím Sternbergem (1888-1965), který hradním interiérům vtiskl současnou podobu a jemuž byl hrad v roce 1949 znárodněn. Až do odchodu do penze pak na hradě pracoval jako kastelán a průvodce. V roce 1992 získal hrad v restituci Jiřího syn Zdeněk Sternberg (1923-2021), který postupně hrad rekonstruoval a restauroval mobiliář, aby mohl předat vše v co nejlepším stavu svému synovi.

Více ZDE

autor: JMys | zdroj: Středočeská centrála cestovního ruchu
Spustit audio