Bílý mučedník se má dle pověsti zjevovat u šumavských božích muk dodnes

17. březen 2024

Mezi Platoří a Bohdašicemi na Šumavě, odkud je krásný výhled na hrad Kašperk, stojí zajímavá boží muka. Váže se k nim pověst o tzv. bílém mučedníkovi.

„Tahle boží muka mají představovat tzv. bílého mučedníka, který se dodnes na této cestě možná i zjevuje. Bílý mučedník byl mnich, který sloužil v Albrechticích. Děj pověsti se měl odehrát někdy na konci října, nebo na začátku listopadu, kdy se blížil čas Dušiček. Cesty tady na Šumavě už byly umrzlé, a mnich se vydal do kostela do Dlouhé Vsi a na Mouřenec k Annínu odsloužit mši za zemřelé,“ začala s vyprávěním příběhu šumavská průvodkyně a zároveň vedoucí muzea a infocentra v Žihobcích Veronika Kočí.

Příběh se měl udát v období třicetileté války. Mnich tedy neunikl pozornosti švédských vojáků, kteří drancovali okolní vesnice. Vojáci se jali mnicha pronásledovat. Pod pohrůžkou smrti ukamenováním ho donutili vydat svědectví o tom, kde se nachází poklad, z něhož by se mohli nasytit a zbohatnout.

Co myslíte? Jak dopadl nebohý mnich? To a mnohem víc se dozvíte v přiložené reportáži.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.