Celý život chodí na poutě u nás i za hranicemi. Největší poklady ale našel ve svém rodném Křešíně

15. červenec 2021 04:50

Šestasedmdesátiletý Zdeněk Veselý z Čechtic sám sebe označuje za poutníka. Každý rok nachodí stovky kilometrů na poutní místa u nás i v zahraniční.

Pan Veselý přitom mapuje a dokumentuje sakrální stavby a taky se podílí na jejich záchraně. Mimo to nechal prozkoumat zdobný kámen ze základů svého rodného domě v nedalekém Křešíně a odborníci zjistili, že jde o část křtitelnice ze 13. století.

Kámen s ornamentem

Na zahradě u Zdeňka Veselého je zdobný kámen. Měří asi 30 centimetrů a váží 40 kilogramů. „Ten kámen byl v základech domu, ve kterém jsem se narodil. Všiml jsem si, že ten jeden kámen má v sobě nějaký ornament. Umyl jsem ho, nechal prozkoumat a potvrdili mi, že to je součást románské křtitelnice.“

Vzácné kameny z Křešína na západě Vysočiny

Mezi prvními historiky, kteří kámen zkoumali, byl Jindřich Nusek z muzea Podblanicka. „Je to vlastně fantastická věc, aspoň pro odborníky. Ten fragment se ukazuje, že byl součástí dvanáctistěnné křtitelnice a datovali ji hodně přibližně do druhé čtvrtiny 13. století. Zřejmě nepocházela z toho křešínského kostela, byla vyrobena zřejmě pro nějaký významnější svatostánek. Mohla souviset s klášterem v Želivě.“

Křešín

Jindřich Nusek je také přesvědčený, že by v Křešíně mohlo být podobných artefaktů více. Mezi lidi se mohly dostat v roce 1875, kdy byl v obci zbourán středověký kostel a místo něj byl do roka postavený nový.

Kostel v Křešíně

Právě tam má poutník Zdeněk Veselý další doslova poklad, po kterém se pátralo desítky let. Jde o monumentální náhrobní kámen. „Sloužil jako podezdívka pod ohradní zdí, s největší pravděpodobností patřil Smilovi Lukaveckému, který v té době, kolem roku 1600 vlastnil Křešín.“

Vzácné kameny z Křešína na západě Vysočiny

Pan Veselý chce oba vzácné kameny umístit do křešínského kostela, s kterým je spjatý 60 let. Právě takovou dobu tam zvoní a hraje na varhany.

autoři: Věra Hájková , mik
Spustit audio

Související