Čtyřnohá kočka s dětmi ve vaně? I to je možné

20. červenec 2017

Říká se, že kočky domácí nemají rády vodu. Je to pravda nebo ne? Od veterinární lékařky Ludmily Růžkové jsme se dozvěděli, že kdybyste hodili kočku do vody, určitě by se neutopila. Prostě by doplavala na břeh. Ale nadšená z koupání by rozhodně nebyla. Ovšem existují i výjimky, které potvrzují pravidlo.

„Přišli k nám na veterinu lidé s malým štíhlým kocourkem, se kterým si nevěděli rady. Rodina měla malé děti, a vždy když se koupaly, kocourek se dožadoval vstupu do koupelny. Voda se mu velmi líbila. Nadšený byl z tekoucí vody i z bublin, které vytvářela pěna do koupele,“ směje se veterinární lékařka. Ale je to spíš výjimečné.

Kočky mají rády tekoucí vodu

Kočka musí mít přístup k vodě a velmi ocení vodu tekoucí. Někteří lidé svým kočkám pořizují fontánky na pití. Díky tomu kočka vypije mnohem víc než z misky a tím se dá předejít různým onemocněním. Jídlo by nemělo být v horkém počasí přehnaně tučné, kočky zbytečně nepřekrmujte. V posledních letech přibývá obézních koček, nadbytek potravy jim nesvědčí.

Nezavírejte zvířata v rozpáleném autě

Kočky jsou schopné regulovat teplotu. Často je můžete vidět s otevřenou tlamičkou, vyplazeným jazykem a zvýšenou frekvencí dýchání. Také se jim potí tlapky. Rozhodně nejsou hloupé a v horku si zalezou do stínu. Ale pokud jim tohle prostředí omezíte, je potřeba chladit.

Když už s kočkou například cestujete v horkém počasí v autě, můžete ji osvěžit studeným ručníkem. „Ten přikládejte na místa, kde se kočka chladí. Navlhčete z vrchu nos, případně hlavu, místo za krkem a břicho, kde se dostanete přímo ke kůži,“ radí veterinární lékařka Ludmila Růžková z pardubické veterinární nemocnice Aesculap.

Nechcete kočku s dredama? Pak jí pravidelně vyčesávejte srst

V horkých letních dnech bychom měli víc dbát na česání koček. Srst se jim lehce zapaří a vytvoří slepence, se kterými se těžko něco dělá. Důležité to je hlavně u dlouhosrstých plemen. Existují na to speciální pomůcky: „Dobré jsou furminátory, což jsou takové zvláštní hřebeny, do kterých se dobře zachytává mrtvá srst. Je důležité vyčesat i spodní chlupy, tzv. podsadu, aby se z výstavní kočky nestala kočka s dredama,“ říká Ludmila Růžková. Veterinářka zažila i takové případy, kdy nezbylo nic jiného, než takového okrasného perského kocoura ostříhat dohola. Tak pozor na to, pravidelně vyčesávejte. A nejlépe už od kotěte.

autor: jsl
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.