Expertka: Nad český chleba není. Je dobrý a levný

2. červen 2015

Kdo byl někdy na dovolené, speciálně v jižních státech, po návratu domů oceňuje kvality českého chleba. Myslí si to odbornice Hana Nykodymová. Jak by měl podle ní vypadat dobrý výrobek a jak se to vůbec hodnotí?

„Musíme je zvážit. Potom prohlédneme, jak vypadají, rozkrojíme a hodnotíme vůni, barvu a hlavně chuť. Dřív se objevovaly i vyloženě špatné chleby, přesolené, překyselené, značně odlišné úrovně. Poslední dobou se kvalita velice vyrovnala,“ říká komisařka národní soutěže Chléb roku 2015.

„Chléb by měl mít celistvou kůrku, měl by být dozlatova vypečený a když ho zmáčknete, měl by trochu křupnout. Neměl by být měkký. Kůrka zadržuje vlhkost v chlebu. Vypečený je na omak tvrdší, ale vydrží delší dobu čerstvý, protože kůrka zabraňuje vysychání. Lidé si mohou zjistit, který chléb jim chutná a po něm takzvaně jít. Dnešní sortiment je široký a chutě lidí bývají různé. Ale platí, že čerstvý chléb je dobrý.“

Dny chleba

V Pardubicích ve čtvrtek začíná svátek všech pekařů. „Hodnotí se na něm nejlepší chleby. Letos byla vyhlášená úplně nová kategorie Chléb bez hranic. Není konzumní, ani řemeslný. Může obsahovat různá zrníčka, různou gramáž. Pekaři dostávají prostor, aby si vymysleli, co nového nebo netradičního chtějí zákazníkům nabídnout,“ přibližuje Nykodymová.

Dny chleba zavítají do IDEONU, zažijí 21. ročník. Zároveň se tam koná velká výstava dodavatelů pekárenského oboru. Akci pořádá Podnikatelský svaz pekařů a cukrářů v ČR.

Ceny chleba

Podle Nykodymové najdeme levnější chléb než v Česku už jenom v Bulharsku. „Pamatuji si, že tam mají chleby bílé v ceně asi 14 korun. Jinak ten ‚náš‘ chléb stojí většinou od 50 korun za bochník výš, tedy prakticky dvojnásobek českých cen. Chléb pro spotřebitele je u nás velice levný.“

V případě řemeslných chlebů se momentálně začínají takzvaně vyvádět kvasy. „Nejsem si úplně jistá, jestli český zákazník toto chce, protože chléb je potom poměrně dost kyselý. Takové měly rády třeba naše babičky. Myslím si, že dnešní mladí lidé o takový chléb velký zájem nemají.“

Pekař se neztratí

Hana Nykodymová zároveň učí na Střední průmyslové škole potravinářství a služeb Pardubice. „Obecně u nás zájemců o řemeslo ubývá. Proto i pekaři mají tento problém. Ale naše škola otevřela učební obor. O uplatnění se lidé nemusejí bát, protože absolventů není mnoho. Zájem začíná doma, když ten člověk pomáhá mámě při pečení. Některé děti se už na základní škole pohybují v kuchyni a mají k ní vztah. Přicházejí také děti z pekařských rodin.“

Hana Nykodymová
autor: MAL
Spustit audio