Filharmonik Mareček: Šetřit je nutné všude. Tupé škrty v kultuře a rušení rozhlasových orchestrů mě ale děsí

21. březen 2023

V Británii byl zrušen rozhlasový soubor BBC Singers – jedno z nejlepších vokálních těles na světě. Podobné hrozbě čelí kvůli plánovaným úsporám i symfonický orchestr rakouského rozhlasu ORF ve Vídni. Jak vnímat boj významných souborů o přežití? V čem je jejich unikátnost? A o jak významnou ztrátu půjde? Ředitel České filharmonie David Mareček v audiozáznamu ještě představí program pro novou sezonu a vysvětlí, jak hudba může pomáhat ve válce.

„Rušení významných hudebních souborů mě doslova děsí. Ne snad proto, že bych se naivně domníval, že se kultura může škrtům vyhnout. Šetřit je zkrátka nutné všude. Děsí mě hlavně ten výběr,“ říká v pořadu Jak to vidí... generální ředitel České filharmonie David Mareček.

V případě BBC i ORF jde o zavedené rozhlasové orchestry, které patří ke špičce ve svém oboru. „Logicky ale přece nezrušíte to, co je nejlepší, nebo to, co přináší nejvíce užitku. A BBC Singers byli skutečně nejlepší na světě. Ráno dokázali zpívat hymnus při bohoslužbě a odpoledne náročnou soudobou věc, kterou by jiní studovali 14 dnů.“

Vytvářejí historii

Argument BBC, že stejnou práci odvedou dobře dobrovolníci, je tedy podle Marečka scestný. „Je to strašný nesmysl. Amatérský sbor nic takového nezazpívá, protože na to není školený. A i kdyby to zazpíval, stráví na tom tolik času, že nakonec náklady budou velmi podobné, nemluvě o té škodě.“

Čtěte také

S vídeňským rozhlasovým orchestrem je to velmi podobné. „Není to sice nejlepší orchestr v Rakousku, má ale stejně jako ostatní rozhlasové orchestry dvě důležité funkce. Jednak nahrává a vytváří katalog nových skladeb, jednak hraje premiéry současných autorů.“

A i když nejsou noví autoři podle Marečka to, co posluchači dennodenně poslouchají, je potřeba dávat novým skladbám prostor. „I Janáček a Beethoven měli někdy svoji premiéru. A proto jsou tyto soubory důležité. Vytvářejí historii.“

Tupé škrty

Plánované škrty tedy ohrožují budoucnost. „Jsou situace, kdy se šetřit musí. Způsob, jakým šetříme, je ale zásadní. Ten, kdo s penězi hospodaří, by měl přemýšlet, zda škrty povedou ke konsolidaci, nebo k likvidaci něčeho, co už se nevrátí.“

A i kdyby se orchestr časem znovu obnovil, bude podle Marečka trvat roky, než se dostane zpátky na svoji úroveň a proslulost. „Například slavný orchestr Staatskapelle v Drážďanech byl založen v roce 1548. To sice není případ BBC ani rakouského rozhlasu, ale říkám to pro ilustraci, s jakou tradicí tady zacházíme, a že to není náhoda, že soubory fungují takto dlouho,“ uzavírá David Mareček.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.