Politolog Just: Krach jednání o důchodové reformě není neúspěch prezidenta. Chybí vůle obou stran

22. duben 2024

Opoziční hnutí ANO zrušilo účast na plánovaném jednání o důchodové reformě. Prezident Petr Pavel vyjádřil své zklamání, schůzku nicméně zachová. Co postoj nejsilnější opoziční strany vypovídá o české politické scéně? „Není to neúspěch prezidenta. Záleží na vůli a ochotě vlády a opozice se dohodnout,“ komentuje politolog. Stala se migrace podle Petra Justa hlavním českým tématem před evropskými volbami? A jak pád politické hvězdy TOP 09 Dominika Feriho změnil českou politiku?

„Žijeme v době, která je hodně polarizovaná. Zrušit tedy schůzku svolanou prezidentem, který se snaží hrany otupovat, je velmi nešťastné gesto, kterým hnutí ANO mimo jiné vysílá signál, že vůli jednat nemá. Byť v jeho rozhodnutí samozřejmě mohly sehrát roli různé faktory,“ říká v pořadu Jak to vidí... politolog Petr Just z Metropolitní univerzity Praha.

Čtěte také

Hnutí ANO zdůvodnilo zrušení účasti na Hradě tím, že nehodlá dělat stafáž vládě, která opakovaně deklarovala, že reformu penzí přijme bez ohledu na jednání s opozicí. „Nic není černobílé. Nešťastná byla jak reakce ANO, tak i teze premiéra Fialy a ministra financí Stanjury. Obojí ukazuje neochotu se dohodnout. Na druhé straně nynější reakce reprezentantů vlády má s velkou pravděpodobností kořeny v tom, jakým způsobem hnutí ANO dementovalo dohodu vzešlou z prvního jednání u prezidenta na konci března.“

Kde je vůle, tam je cesta

Opozice se zároveň nechala opakovaně slyšet, že vládní strany zastoupené v kabinetu v čele s ODS s ní jednají silově a přezíravě. „To je bohužel dlouhodobý nešvar české politiky už od 90. let. Pokud vlády mají většinu, zpravidla ji používají tím způsobem, že pokud mohou něco odhlasovat, tak si to odhlasují. Zejména pokud si mohou být natolik jistí, že mají většinu i v Senátu. U menšinových vlád k tomuto pochopitelně docházet nemohlo. Vlády menšinové musejí daleko více komunikovat s opozicí.“

Stejně tak podle Justa není novým prvkem to, že opozice často něco odmítá jenom proto, že s tím přijde vláda. Na věc je třeba se dívat z obou úhlů pohledu.

Čtěte také

„Oba postoje totiž mají své racionální jádro. Nynější krach jednání o důchodové reformě však rozhodně není neúspěch prezidenta, protože ten jedná jen v rámci velmi omezených možností, které coby hlava státu má. Navíc si nemyslím, že by jednání skončila úplně. Ještě jsem optimista. Prezident může navrhnout smírčí řízení, nějaký mezikrok, jehož se bude účastnit jen Petr Fiala a Andrej Babiš, než budou obnovena jednání na expertní úrovni. Všechno ale záleží jen na vůli a ochotě obou stran.“

Na mnoho let dopředu

Ministr práce Marian Jurečka z KDU-ČSL na tiskové konferenci na konci týdne řekl, že je připravený dát návrh k projednání důchodové reformy vládě do 30. dubna. „Dá se očekávat, že ve světle toho, co předcházelo, půjde i nadále o velmi citlivé a třaskavé téma. O to víc, že už poběží kampaň před volbami do Evropského parlamentu, ale i proto, že se jedná o reformu, která se řeší na mnohem širší bázi, než je báze současné vládní koalice. Bavíme se totiž o politice, která se nastavuje na období několika desítek let dopředu, nikoli na jedno funkční období,“ dodává politolog.

autoři: Jan Burda , Petr Just , opa
Spustit audio

Související