Dalešice mají nejznámější filmový pivovar. Na jeho komíně se místo Maryšky a Pepina usadili čápi

18. červen 2020

Pivovar v Dalešicích na Třebíčsku na Vysočině vznikl údajně už na začátku šestnáctého století. Největší slávu ale zažil až ve století dvacátém, a to především za působení sládka Františka Nikodéma. V rámci celé republiky se ale proslavil až v roce 1980. Tehdy tam režisér Jiří Menzel natočil známý film na motivy knihy Bohumila Hrabala, Postřižiny.

Dnes se v pivovaru v Dalešicích opět vaří pivo, ovšem v jiných prostorách, které jsou vybavené moderní technologií. Původní pivovar slouží jako muzeum, kde se návštěvníci dozvědí zajímavé informace o dobové výrobě piva. To vše je samozřejmě zahalené do postřižínských kulis. Ve staré varně stojí velká dřevěná káď, ve které se koupala paní Maryška, skvěle zahraná Magdou Vášáryovou. „V době, kdy se natáčely Postřižiny, byl pivovar zdevastovaný, a byla tady zima, jen sedm stupňů, a paní Vášáryová byla těhotná,“ říká průvodkyně Pavla Kubíčková.

Upomínek na filmování je v areálu pivovaru mnohem víc. Na dvoře je dodnes kanál, který čistil zpívající strýc Pepin. Jen je mnohem mělčí a užší. Dnes by se do něj už člověk nevešel. Krásně upravená je dnes také zahrada, kam Maryška chodila na trávu, a v kanceláři, kde Francin předváděl akcionářům své reklamní slogany, pracují akcionáři současní. Stále je tam i okno, ve kterém Francin cvičil s posilovačem svalů. Ostatně, zmíněný posilovač si mohou vyzkoušet i dnešní návštěvníci pivovaru.

Brána do pivovaru v Dalešicích

Nejznámější rekvizitou filmových Postřižin je ale určitě komín, na který vystoupala Maryška spolu s Pepinem. „Na tom komíně nikdy neseděla ani Magda Vášáryová ani Jaromír Hanzlík. Oni seděli na maketě vysoké pouhé tři metry,“ dodává Pavla Kubíčková. Dodává ale, že se o to při natáčení všichni pokoušeli. Nikdo ale až na vrchol komína nevylezl.

Letos slavíme 20. výročí krajů České republiky. Vybrali jsme proto pro vás ty nejzajímavější místa z každého kraje. Jaká jsou další NEJ v Kraji Vysočina?

Nová Ves u Nového Města na Moravě – obec s nejdelším názvem
Vysoká Lhota na Pelhřimovsku
– obec s nejmenším počtem obyvatel. Žije v ní jen 15 stálých obyvatel
Kostel Nanebevzetí Panny Marie a sv. Gotharda v Budišově na Třebíčsku – kostel s největší otočnou korouhví v České republice. Pozlacená korouhev je z mědi. Její výška je 4,2 metru, šířka 2,5 metru a váha 440 kilogramů
Hřbitov v Hluboké na Třebíčsku – nejmenší hřbitov u nás. Je na něm pouhých sedm hrobů
Nejvíc památek chráněných UNESCO – Vysočina je krajem, kde mohou turisté navštívit nejvíc památek chráněných UNESCO: historické jádro Telče, kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené Hoře u Žďáru nad Sázavou, baziliku sv. Prokopa a židovskou čtvrť v Třebíči

Náročný je totiž už jen přístup k patě komína na střeše pivovaru. Je nutné dostat se na půdu, odtud oknem na plechovou střechu, odtamtud po železném žebříku na střechu s taškami bobrovkami. Na komíně teď navíc hnízdí čápi. Každopádně pivovar zájemcům po předchozí domluvě výstup na jeho vrchol umožňuje, pochopitelně ale na vlastní nebezpečí.

Dalešický pivovar má výbornou restauraci, kde se samozřejmě točí místní pivo, a dámy si v recepci mohou koupit kalhotky a košilku paní Maryšky. Pánové pak například jeden z reklamních sloganů pana správce.

Spustit audio

Více o tématu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.