Děti jsou dobrá ingredience do muzikálů, říká Lumír Olšovský. V Oliverovi! jich režíroval 40

11. prosinec 2023

Lumíra Olšovského pohltila divadelní režie. Režíruje muzikály v divadle J. K. Tyla v Plzni. Nedávno měl premiéru muzikál Oliver!, kde kromě dospělých režíroval i 40 dětí.

Původně je herec, občas stále dabuje, ale hlavní působiště našel na divadelních prknech. „Miluju divadlo ve všech jeho formách,“ vyznává se režisér hned v úvodu. Začátkem října měl premiéru muzikál Oliver! v ostravském divadle. Cenami ověnčená muzikálová adaptace slavného románu Charlese Dickense Oliver Twist se od své světové premiéry v roce 1960 dostala na česká jeviště teprve podruhé. Kromě dospělých herců tu hraje také početný ansámbl dětských představitelů. Lumír Olšovský musel „ukočírovat“ 40 dětí. „To už je velká banda. Děti se ale dají vycvičit a je s nima velká zábava.“

S dětmi coby muzikálovými herci má nemalé zkušenosti. Režíroval je v muzikálech Kozí válka nebo Billy Elliot. „Spolupracuju s nimi rád. Děti jsou vždycky taková vypočítavá ingredience, když se do těch děl přidají,“ usmívá se. „Ale teď už jsem fakt nechtěl děti nějakou dobu vidět. Pak ale vidíte ten výsledek, a je to zase nádhera.“

Pro hlavní role vybral úplně nejmladší kluky, kteří se přihlásili. „Jednomu je 7 a druhému 8 let. Nechci za pár měsíců zase řešit, že se jim mění hlas, začnou mutovat a už to nevyzpívají.“ V hlavních rolích se střídají Jan Pražák a Rostislav Radecki, jako Lišák Dodger excelují Lukáš Bátor v alternaci s Filipem Škanderou.

Ježíš s mobilem

Lumír Olšovský tvrdí, že celý jeho život je muzikál. Dokonce režíroval i Jesus Christ Superstar, ale v úplně jiném pojetí. „Jestli si myslíte, že jste ho viděli, tak tenhle muzikál jste neviděli. V Plzni zažije divák vždycky překvapení. Náš Ježíš je trochu influencer a dělá si selfíčka. Máme tam obrazovky a představení je zasazené do takový modernější doby.“

„Podkladem je rocková muzika. Chci připomenout, že to psali opravdu strašně mladí kluci. A oni nenapsali historizující pohádku o tom, jak Ježíš přišel a jak se k němu zle zachovali, ale o tom, jak Ježíš byl strašně na dně, už když přišel a už když na něj křičel jeho nejlepší kamarád Jidáš, kterému Ježíš strašně věřil, a proto mu svěřil ten nejhorší úkol, a sice běž a zraď mě,“ popisuje režisér. „Takže ono to je docela fakt krutý a Ježíš se nepotkává s nějakými pohádkovými bytostmi, ale s krutovládci té doby a masovými vrahy Herodem a Pilátem. Chceme divákovi trošku připomenout, že tato doba vůbec není hezká. A když se k sobě budeme chovat tak, jak se dosud k sobě chováme, tak můžeme dopadnout tak, že bude muset přijít zase nějaký mesiáš, který nám otevře oči a srdce.“

Dalším počinem bude muzikál Dracula. „Samozřejmě bude tak, jak ho neznáte. Proč dělat něco, co jste už viděli?“ ptá se s úsměvem.

Alex Mynářová a Lumír Olšovský

V čem je spolupráce s dětmi snazší a od koho čerpal režisérskou inspiraci? Jak se ocitnul v Ostravě, když je jeho domovská scéna v Plzni? Co by si přál pod stromeček? Poslechněte si v pořadu Alex a host.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.