Jemnice, královna a barchaníci

11. červen 2022

Jižní Vysočina, Jemnice a barchaníci patří nerozlučně k sobě - tzv. běh o barchan je jedna z nejstarších městských slavností ve střední Evropě a je součástí našeho národního kulturního dědictví.

Slavnost pravidelně probíhá v červnu kolem svátku sv. Víta v Jemnici na Třebíčsku. První písemná zmínka o této slavnosti, spojené s během a dávnými dovednostními hrami a soutěžemi tovaryšů, pochází z roku 1713.

Ony tovaryšské hry souvisely s legendou, podle níž král Jan Lucemburský posílal své choti Elišce Přemyslovně po poslech zprávy z bojiště. A královna je za to odměňovala nejrůznějšími dárky osobní povahy (punčochy, věnec atd.). Tou nejcennější odměnou byl barchan neboli barchetový náprsník.

Historická událost, k níž patrně vůbec v Jemnici nedošlo, se v 18. století stala základem lidové tradice, udržované dodneška. Jak vypadá celá svatovítská slavnost i běh o barchan dnes? Poslechněte si v pořadu Folklorní notování.

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Kdo jste vy? Klára, nebo učitel?

Tereza Kostková, moderátorka ČRo Dvojka

jak_klara_obratila_na web.jpg

Jak Klára obrátila všechno vzhůru nohama

Koupit

Knížka režiséra a herce Jakuba Nvoty v překladu Terezy Kostkové předkládá malým i velkým čtenářům dialogy malé Kláry a učitele o světě, který se dá vnímat docela jinak, než jak se píše v učebnicích.