Jezero Milada u Chabařovic vzniklo zatopením uhelného lomu. Nabízí průzračně čistou vodu

15. červenec 2021

Severočeské jezero Milada vzniklo zatopením povrchového uhelného lomu u Chabařovic v Ústeckém kraji. Díky dobře provedeným rekultivacím je jeho voda po celý rok mimořádně čistá. Průhlednost je zhruba pět až sedm metrů. Vodní plocha zaujímá přes dvě stě padesát hektarů.

V roce 1869 založil hrabě Westphalen Důl Milada I u Vyklic a o patnáct let později důl Milada II u Chabařovic. Dnes už se nedopátráme, proč zvolil právě tohle slovanské jméno, jeho žena i dcera se jmenovaly jinak. V roce 1997 byla těžba ukončena, i když uhlí pod zemí stále ještě je. Po nutných terénních úpravách začalo v roce 2001 napouštění jezera. Rekultivace trvala 14 let a stála 5 miliard korun. Od roku 2015 slouží nově vzniklé jezero Milada jako rekreační a sportovní plocha.

Na své si u něj přijdou milovníci koupání i různých vodních sportů, na místě je možné půjčit si šlapadla, kanoe nebo paddleboardy, můžete tu provozovat také windsurfing i kitesurfing. Tři okruhy kolem jezera jsou připomínkou obcí zaniklých kvůli těžbě – Vyklický okruh (8,7 kilometru) vede těsně kolem břehu, nad ním je okruh Tuchomyšlský a nejdelší je se svými 12 kilometry okruh Otovický.

Na okruhy se mohou vydat pěší turisté, cyklisté i bruslaři. Cyklisté ocení uzamykatelné cykloboxy. Občerstvení zajišťují stánky, pro zvídavé je určena naučná stezka se začátkem v Chabařovicích. Jsou tu dokonce i speciální psí pláže. Ale pozor – rybolov a provoz motorových plavidel je na jezeru zakázaný.

Pro auta jsou zde odstavné plochy, ale je možné využít i linkovou autobusovou dopravu. Od roku 2021 slouží turistům i speciální linka ústecké MHD, která během prázdnin vyjíždí každou hodinu za zastávky Divadlo, staví na Hlavní pláži a u pláže Trmice a zase se vrací zpátky do města.

Už teď je jezero Milada skvělým místem pro rekreaci a sport, přesto byla vyhlášena soutěž na další úpravy. Vítězný návrh švédského ateliéru Mandaworsk AB počítá například s podvodní vesnicí pro potápěče a dalším rozvojem území s plným respektem k přírodě. Soutěžní návrhy si můžete prohlédnout na výstavě v Muzeu města Ústí nad Labem.

Spustit audio