Kauza TSK: hlavním podezřelým je náměstek ředitele. Uplácet měli lidé ze dvou firem

8. březen 2017

Hlavním podezřelým v kauze Technické správy komunikací (TSK) je podle policejního protokolu náměstek ředitele TSK Ladislav Pivec. Z protokolu také vyplývá, že případ se týká i lidí ze dvou firem. Jsou podezřelí z toho, že rozdávali úplatky.

Policie by se mohla zajímat o zakázku na údržbu kamerového systému za pět milionů korun. O tu se v roce 2016 ucházelo celkem devět firem a vyhrála ji společnost Eltodo. Kriminalisté zatím obvinili tři lidi a jednu firmu.

Z protokolu vyplývá, že by obviněni měli být lidé ze dvou firem. Právě ti jsou podezřelí z toho, že rozdávali úplatky. Policie má tohle jednání doložené nejméně u pěti zakázek. Jejich hodnota se blíží miliardě korun.

Teď kriminalisté prozkoumávají dalších zhruba třicet případů. Zakázky se týkají třeba instalace parkovacích čidel, údržby kamerového systému nebo kabelových rozvodů.

Čtěte také

Policejní zásah v devíti firmách

Policejní zásah v souvislosti se zakázkami Technické správy komunikací se podle zjištění Radiožurnálu týkal nejméně devíti firem. Kromě Prahy sídlí v Brně, Kladně a v Čelákovicích. Návštěvu vyšetřovatelů tak potvrdili jenom mluvčí firem Eltodo a Automatizace železniční dopravy (AŽD). „Byla u nás policie, vyžádala si nějaké listinné věci a odešla, tím to všechno skončilo,“ potvrdil Radiožurnálu mluvčí společnosti ADŽ Jiří Dlabaja.

Čtěte také

Ředitelka společnosti Eltodo Mona Sandescu řekla, že policie firmu ani nikoho ze zaměstnanců neobvinila. Během úterního zásahu ale kriminalisté prohledali několik kanceláří. Hledali podle ní dokumenty, které se týkaly veřejných zakázek Technické správy komunikací. Právě Eltodo dodává TSK technologie pro dopravu. Jestli si policisté nějaké listiny odnesli, to ředitelka kvůli vyšetřování nemohla komentovat.

"Úkony trestního řízení probíhají i nadále. Vyšetřování je na samém počátku a počet obviněných se nějakým způsobem nerozrostl, to znamená jsou to stále tři fyzické a jedna právnická osoba. Úkony probíhaly jak na území hlavního města Prahy, tak mimo Prahu," řekla Radiožurnálu vrchní státní zástupkyně Lenka Bradáčová, podle které se policisté zabývají hospodářskou trestnou činností.

Sledování i odposlechy

K policejnímu zásahu už se vyjádřil ministr dopravy Dan Ťok za hnutí ANO. Podle něj by mohl případ ovlivnit investice v Praze, které jdou ze Státního fondu dopravní infrastruktury. Loni to bylo víc než čtyři sta milionů korun, letos to má být asi 300 milionů. Ministr chce taky proto prověřit, jestli TSK na některou z vyšetřovaných zakázek nedostala dotaci.

Z policejního protokolu také vyplývá, že policisté se podezřením na korupci v TSK zabývají už delší dobu. Při shromažďování důkazů využili třeba sledování a taky odposlechy.

Za zvýhodňování v tendrech hrozí až tříleté vězení nebo zákaz činnosti, v některých případech i desetiletý trest.

Zásah v budově Technické správy komunikací hlavního města Prahy
autoři: fir , Filip Titlbach , sap
Spustit audio