Kouč nymburských basketbalistů a reprezentace Ronen Ginzburg první cizinec s titulem Trenér roku

Trenér basketbalové reprezentace a také trenér roku 2018 Ronen Ginzburg

Lyžařský trenér olympijské vítězky Ester Ledecké Tomáš Bank získal ocenění pro trenéra roku v kategorii individuálních sportů. V kategorii týmových her zvítězil v anketě pořádané Unií profesionálních trenérů Českého olympijského výboru kouč basketbalové reprezentace Ronen Ginzburg, který poprvé od roku 1982 dovedl tým na mistrovství světa.

Pětapadesátiletý Izraelec Ginzburg se v českém basketbalu pohybuje od roku 2006, kdy přišel jako asistent do Nymburka. Postupně se stal jeho hlavním trenérem a v roce 2013 převzal český národní tým.

Po sedmém místě na ME 2015 začal s omlazováním týmu, který pak i bez hlavních hvězd podával dobré výkony a vybojoval postup na letošní mistrovství světa v Číně.

„Samozřejmě, pokud bychom nepostoupili na mistrovství světa, tak tady nestojím s trofejí. Udělovaly se trofeje pro individuální a kolektivní sport. Basketbal je kolektivní sport. Já jsem sice dostal trofej, ale ta patří všem okolo mě. V první řadě samozřejmě hráčům, protože bez jejich motivace bychom to nedokázali. Pak přes realizační tým až po federaci. Ta trofej patří všem,“ řekl Ginzburg.

„Je to pro mě osobně velké ocenění, obzvlášť když o něm rozhodují trenéři. Oni vědí, jak složité je být koučem a jak náročné naše povolání je,“ dodal.

Anketa se vyhlašuje od roku 2013 a Ronen Ginzburg je prvním oceněným cizincem.

Bank: Jsem vedlejší produkt Ester

V kategorii individuálních sportů si pro titul došel lyžařský trenér olympijské vítězky Ester Ledecké Tomáš Bank. 

Bank zúročil zkušenosti ze spolupráce s bratrem Ondřejem, kterého rovněž dovedl do světové špičky sjezdového lyžování. Společně pak pomáhali snowboardistce Ledecké, a to tak dobře, že loni na olympijských hrách v Pchjongčchangu vedle své, do té doby hlavní disciplíny, senzačně získala zlatou medaili i v superobřím slalomu na lyžích. A to po pouhých 25 měsících spolupráce.

„Moc si ocenění vážím, ale zároveň to vnímám tak, že jsem jakýsi vedlejší produkt Ester. Pokud by ona nepodávala tak skvělé výkony, nestal bych se nejlepším trenérem. A je to také práce celého týmu,“ řekl Bank.

Trenéra roku volí členové Unie profesionálních trenérů, která je součástí České trenérské akademie ČOV. Zasedá v ní 140 odborníků z téměř 40 sportovních svazů.