Krása pletená z orobince

4. červenec 2020

Orobinec je vodní rostlina s květy jako doutníky, která pro naše předky znamenala zázrak. Oddenky se daly sušit a dala se z nich vyrobit mouka, čestvé nahrazovaly chřest, suché listy sloužily jako krytina na střechu a na výrobu rohoží, chmýří se používalo do matrací a polštářů.

Z orobince se ale také daly plést brašny, boty, tašky, koše atd. Umění pletení z orobince k nám přinesli před třemi stoletími Benátčané a toto řemeslo se uchytilo především v okolí Bakova nad Jizerou a Mnichova Hradiště. A právě tam žije Iveta Dandová, jedna z posledních žen u nás, která se pletení z orobince věnuje. Dostala za to od ministerstva kultury titul "nositel tradice lidového řemesla"a prozkoumat tajemství pletení z orobince se za ní vydala Markéta Ševčíková."

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!

Vladimír Kroc, moderátor

Zločin na Zlenicích hradě

Zločin na Zlenicích hradě

Koupit

Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...