Miniatura

3. červen 2004

Na výrazu miniatura není na první pohled vůbec nic pozoruhodného. Všichni víme, že se tímto slovem označuje nějaký malý, miniaturní umělecký předmět. Přídavné jméno miniaturní je sice přejaté neboli takzvané cizí slovo, ale málokomu vadí, protože mu všichni rozumíme; miniaturní je malý až maličký. Miniatura je tedy miniaturní předmět. Myslím, že budete stejně překvapeni, jako jsem byl překvapený až šokovaný já, když jsem si před lety přečetl, že takto slovo miniatura nevzniklo, že výraz miniatura svým původem s přídavným jménem miniaturní vůbec nesouvisí.

Slovo miniaturní stejně jako výrazy minimum, minimalizovat, minus, minorita a třeba minisukně jsou z latinského minus, menší. Do příbuzenstva patří i minuta, což je časová jednotka, která je menší než základní hodina, a také ministr, původně označení méně významných úředníků, úředníků menšího významu. Dalším zajímavým příslušníkem této jazykové rodiny je výraz minimax, kterým dnes označujeme jakýkoliv hasicí přístroj. Původně ale šlo o hasicí přístroj značky Minimax s velkým M, což bylo pojmenování nepokrytě reklamní. Chtělo říct, že tento přístroj má minimální rozměry a maximální výkon.

Michal Novotný

Ale mluvíme o miniatuře. Slovník spisovného jazyka českého říká, že miniatura je "malba, kresba drobných rozměrů; drobnomalba, drobnokresba" a přeneseně pak drobné umělecké dílo vůbec, třeba klavírní skladba či krátká povídka. Původně se však miniatura říkalo jen iniciálám v rukopisných knihách. Ty iniciály bývaly vymalované červeným suříkem, tedy oxidem olovnato-olovničitým, který se dosud, smíchán se lněným olejem, užívá jako základní nátěrová barva proti reznutí. Protože suřík se latinsky řekne minium, dostaly ony iniciály jméno miniatury, tedy miniové, suříkové, ne miniaturní neboli malé. Suříkové, miniové miniatury byly často velmi zdobené, bývala to umělecká díla na malém prostoru, a proto se i jiným uměleckým dílům na malém prostoru, třeba portrétům na brožích, začalo podle miniových iniciál říkat miniatury. Zbývá dodat, že latinské minium, suřík, je snad ze jména iberské řeky Minho, a nemá tedy vůbec nic společného s minus, menší. Tolik o slovech miniatura, minimální, minus, ministr, minuta, minimax a minuim.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.