Na Vltavě v Praze pluly gondoly. Svatojánské slavnosti uctívají poutníci z celého světa

15. květen 2018
Na Vltavu vypluly obří historické gondoly, zapůjčené z italských Benátek

Regata lodí, seskok parašutistů, plavba otužilců kolem Karlova mostu. Svatého Jana Nepomuckého tradičně přijíždějí do Prahy uctít poutníci z celého světa.

Svatojánské slavnosti NAVALIS jsou oslavou nejznámějšího českého světce a „Pražana“ Svatého Jana Nepomuckého, patrona všech lidí od vody. V předvečer svátku Svatého Jana Nepomuckého (na tzv. vigilii) se koná mše, procesí a barokní vodní koncert na hladině Vltavy u Karlova mostu. Každoročně do Prahy na tuto slavnost přijíždějí benátští gondoliéři.

Svatý Jan Nepomucký je patron všech gondoliérů a jeden z osmi patronů Benátek. Socha Jana Nepomuckého je jedinou barokní sochou umístěnou přímo na břehu Grand Canalu v italských Benátkách. Vepředu mají gondoly velké dřevěné sošky, opulentní symboly spjaté s Benátkami. Cavallo má vepředu dva stříbrné koně v trysku, symbolizující rychlost benátských gondol. A Geographia má vpředu sošku ženy držící glóbus. To je symbol rozletu, světoběžnictví italských dobrodruhů, zejména při zámořských objevech.