Na zámku ve Žďáře nad Sázavou se dozvíte, čím včely bzučí. Připravte si všechny své smysly

24. červen 2020

Víte, jak voní včelí vosk? Kdo má v úlu na starosti úklid a jak vzniká včelí bzučení? Na všechny tyto otázky najdete odpověď na výstavě nazvané „Včela“, která je až do konce července k vidění na zámku ve Žďáře nad Sázavou na Vysočině. V kulisách dřevěného včelího městečka využijete všechny smysly.

Výstava, která se na žďárský zámek na čas přestěhovala z písecké Sladovny, je určená především dětem. Praxe ale ukazuje, že se na ní pobaví a možná i poučí i dospělí. Návštěvník se vstupem do dřevěného městečka stává sám včelkou a zažívá vše, co se v úlu děje. „Budete plnit různé úkoly ze života včely,“ říká marketingová pracovnice žďárského zámku Martina Sedláková.

Hned u vstupu do včelího městečka je nainstalovaná směsice trubek, která vypadá jako hodně zamotaný dechový hudební nástroj. Každý si tady může zkusit vyloudit zvuky úlu. A to je jen začátek.

Při procházení uličkami se návštěvník dostává do jednotlivých částí úlu a poznává, co má který obyvatel včelího společenství na starosti. „Jedním z úkolů včelek je bojovat proti nepřátelům,“ říká Martina Sedláková a ukazuje na malá dvířka, za kterými vykukuje nakreslená sršeň. Vedle na zdi visí jakýsi oštěp, který může návštěvník proti škůdci použít.

Další zákoutí skrývají například kuchyň, ve které se vaří mateří kašička, poučení o rozdělení včelí rodiny a je tu i komnata dělnic, kde si každý může nazout na nohy kartáče a pomoci čistit úl. Spoustu zajímavostí se člověk dozví i v komnatě smyslů, kde si očichá včelí produkty, osahá části úlu a zaposlouchá se do bzukotu. „Včelí bzučení vzniká kmitáním křídel. Je tím tišší, čím vyšší je frekvence mávání křídly,“ vysvětluje průvodkyně.

Výstavu si návštěvníci procházejí sami, vedeni jsou deskovou hrou, která je připravená na stolcích před vchodem do včelího městečka. Je ale možné si v infocentru vyzvednout i letáček s úkoly. Cílem celé hry je najít heslo, které otevře komnatu včelí královny.

Spustit audio