Nedostatek slunečního světla může způsobovat zimní deprese

24. leden 2024

Na přelomu roku díky nedostatku slunečního světla, krátkým dnům a dlouhým nocím mnoho citlivých lidí upadá do depresí. Ostatně není náhoda, že zimními depresemi trpí především obyvatelé severských států. Pokud depresivní pocity, lítostivost i únava přetrvávají několik týdnů, je nejvyšší čas poradit se s odborníkem. Deprese je nutné řešit včas.

Přechodné pocity smutku nebo bezradnosti mohou postihnout každého. Krátké dny a období svátků ale mohou naše vnitřní pocity zhoršit a u některých se právě nyní mohou objevovat „zimní“ deprese.

Špatnou náladu nebo depresivní rozpoložení má občas každý a někdy tyto stavy mohou trvat i několik dní. To je běžná součást života. Ale pro vznik skutečného onemocnění je potřeba mít i určité dispozice, které se mohou právě nyní spustit.

Pomůže i setkání s přáteli nebo pořádný úklid bytu

Pomoci dostat se z nejhoršího může i setkání s dobrými přáteli nebo procházka na čerstvém vzduchu. Jako prevenci depresí je také nutné život dobře vybalancovat. Je potřeba kompenzovat duševní zátěž a vyvětrat si hlavu. Na to je nejlepší aktivní odpočinek, tedy protipól psychické zátěže, kterou jsme měli v práci.

Pokud máte špatnou náladu nebo se necítíte v pohodě, pomoci může vyčistit si hlavu třeba úklidem, přerovnáním nebo urovnáním věcí nebo zahrady. A také rozhodně dobře vybírejte, na které filmy se budete dívat. Určitě pomohou pozitivní či humorně laděné filmy nebo literatura.

Rozhodující je včasná léčba

Pokud ale špatně spíte, budíte se, jste stále unavení a tíseň, špatná nálada nebo depresivní pocity trvají déle než 2 týdny a nemají tendence se spontánně zlepšovat, je vždy potřeba pomýšlet na to, že se již jedná o určitý stupeň depresivní reakce, kterou je vhodné začít co nejdříve léčit.

Jako první krok je možné využít v lékárně některé volně dostupné přírodní preparáty na bylinné bázi, které mohou v těžké situaci pomoci. Jestliže ale ani po týdnu užívání nepocítíme úlevu, je na čase problém prodiskutovat s praktickým lékařem, který má veškeré kompetence i možnosti tyto stavy léčbou včas podchytit.

Léky proti depresi volně prodejné v lékárně nejsou

Pokud vše řešíme zavčas, může také postačit i psychoterapeutický rozhovor se specialistou, který má s diagnostickou a léčbou deprese zkušenost. Jestliže jsou stavy vážnější nebo se deprese včas nepodchytí, je skutečně na místě vyhledat odbornější léčbu pod vedením psychologa nebo psychiatra.

Deprese nepodceňujte. Pokud jsou neléčené, mohou opravdu velmi zkomplikovat život. Antidepresiva mohou pomoci, ovšem jejich nasazení musí lékař dobře zvážit a vyladit tak, aby pacienta nezatěžoval příliš silnými léky, a přitom antidepresiva ještě zabírala. Účinek antidepresiv navíc nepocítíme hned a rozhodně se nejedná o „zázračné pilulky“. Úlevu můžeme pocítit až za tři týdny a v léčbě je pak nutné pokračovat. Rovněž vysazování antidepresivních léků pak musí po určité době probíhat postupně.

Spustit audio