Nenechte Brdy sežrat kůrovcem, varuje prezident Miloš Zeman

1. květen 2015

V exkluzivním rozhovoru pro Český rozhlas Region mluvil prezident Zeman o svém vztahu ke středním Čechám, o budoucnosti Brd a vyjádřil se i ke korupční kauze bývalého hejtmana Davida Ratha. Odpovídal také na dotazy posluchačů.

Velkým středočeským tématem je budoucnost brdských lesů po definitivním zrušení Vojenského újezdu Brdy. Na jeho místě by měla vzniknout Chráněná krajinná oblast Brdy.

„Hlavně z toho nedělejte nový Šumavský národní park. Nenechte Brdy sežrat kůrovcem a nesnažte se tvrdit, že Brdy jsou původně divočina. Tou mohly být před několika tisíci lety, ale rozhodně ne před několika staletími,“ řekl Miloš Zeman. „V mládí jsem Brdy prošel křížem krážem a kdyby to bylo na mě, udělal bych z nich kultivovanou rekreační oblast, zázemí Prahy i Plzně. Protože třeba takové Padrťské rybníky jsou nádherným místem, které stojí za to navštívit. A právě sem byl v minulosti zakázán přístup.“

Konec vojenského újezdu Brdy

Turisté ani developeři podle prezidenta panenskou brdskou přírodu neohrožují. „Největším nepřítelem ochrany životního prostředí jsou ochranáři a největším nepřítelem ochrany kulturních památek jsou památkáři. Ať jsou tam dobře značené turistické cesty, penziony, restaurace, menší dřevozpracující podniky, ať se tam rozvíjí agroturistika. Ať je to živý kraj osídlený lidmi, nikoli kraj, který nás bude upomínat na to, co v Brdech bylo před několika tisíci lety.“

Na závěr odpovídal prezident Zeman na dotazy posluchačů Českého rozhlasu Region, např. jaký má názor na podhodnocené platy pracovníků ve zdravotnictví a v sociálních službách nebo co soudí o situaci na Ukrajině.

Záznam celého rozhovoru si poslechněte ZDE.
Spustit audio