Prezident navštívil romské žáky. Všechny děti by měly mít šanci na šťastnou budoucnost, řekl

28. červen 2023

Prezident Petr Pavel s manželkou zahájili svou dvoudenní návštěvu Prahy v ZŠ Cimburkova na Žižkově, škole, kde více než 70 % všech žáků tvoří romské děti.

Prezident Petr Pavel na školu zavítal ještě před oficiální návštěvou pražského magistrátu. Učitele i žáky pochválil za vzájemnou spolupráci, jak následně uvedl i na svém Twitteru:

Všechny děti by měly mít šanci na dobrou a šťastnou budoucnost. A to bez ohledu na to, k jakému etniku patří nebo z jakých poměrů pochází. I proto jsem dnes v Praze navštívil základní školu Cimburkova, která je jednou z těch s nejvyšším zastoupením romských dětí v ČR.

Romové tvoří více než 70 % všech žáků školy a složení dětského kolektivu tak naznačuje její segregovanost. Podobných škol jsou v naší zemi desítky, některé z nich jsem už dříve navštívil. Děti v nich jsou zvídavé a šikovné jako všude jinde.

Jsem přesvědčen, že pracovníci ZŠ Cimburkova dělají pro děti a žáky to nejlepší, co mohou s ohledem na nastavení systému. Práce zdejších učitelů, velkých srdcařů, si velice vážím.

Musíme ale usilovat o to, aby děti ve školách, jako je Cimburkova, měly stejné šance na kvalitní vzdělání, práci a spokojený život jako ostatní. Podpořit je a desegregovat školy, které jim zapojení do většinové společnosti znesnadňují. Věřím, že se nám to v dohledné době podaří.

Pavel už absolvoval návštěvy Moravskoslezského kraje, Libereckého kraje a Kraje Vysočina. Ještě před ujmutím se prezidentského úřadu navštívil Ústecký a Karlovarský kraj.

zdroj: ČTK
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.