PROLEDCE! ale i pro Lázně Šternberk. Aneb přineste si své krumpáče a lopaty
Spolek PROLEDCE! stmeluje Ledečáky a dobrovolníky z malé obce Ledce na Kladensku. Jeho hlavní snahou je vytvoření příjemného místa pro obyvatele, i obnovu okolí kdysi slavných Lázní Šternberk. Dosud se členům spolku podařilo opravit léčivý pramen T. G. Masaryka, obnovit původní březovou alej, vyčistit velkou část bývalého lázeňského parku i obnovit dávnou ovocnou alej, která lázně propojuje s obcí.
Spolek PROLEDCE! podporují hlavně mladé rodiny. Dnes se na každé akci spolku sejde až čtyřicet dobrovolníků, přestože jádro spolku tvoří pouze devět členů. Za jeho vznikem v srpnu roku 2017 stojí dnešní předseda Jan Maňas, současný člen zastupitelstva obce.
Před lety začal vydávat čtvrtletník „Ledečák“, který se postupně stal hnací energií mnoha lidí, kteří se o obec a její rozvor živě zajímali. Začali Jana Maňase oslovovat a postupně vznikl nápad oficiálně se spojit a přispívat k zvelebení obce a jejího okolí.
Místo, kde se léčily slavné osobnosti 19. století
Ostatně hlavní snahou spolku PROLEDCE! je vytvoření příjemného místa pro obyvatele, i obnovu okolí kdysi slavných Lázní Šternberk, kam se kvůli vynikající a zdravé železité vodě sjížděly přední osobnosti českého kulturního a politického života 19. století.
Historie lázní začala v roce 1801 a zdejší ústav léčil chudokrevné a pacienty trpící křivicí a slabými nervy. Své zdraví si tu zlepšovali Josef Jungmann, František Palacký, Eliška Krásnohorská, Josef Dobrovský, Miroslav Tyrš či Karel Havlíček Borovský, který si tu v roce 1856 léčil tuberkulózu. Začátkem 20. století přestal být o lázně takový zájem, pacienti ubývali, a nakonec byly lázně před začátkem první světové války zrušeny. Místo má ale dodnes jedinečnou atmosféru.
Slánští skauti pomohli překlenout těžké začátky
Spolek PROLEDCE! dnes nepůsobí samostatně, ale spolupracuje s mnoha okolními institucemi jako je sociální podnik Farma Ledce Šternberk, Jezdecká škola Ledce, místní dětský domov nebo Malé asijské muzeum Ledce. V začátcích pomáhali i slánští skauti. Ostatně jejich pomoc byla skutečně zásadní.
Jak se říká, začátky jsou těžké. V případě spolku PROLEDCE! to platí obzvláště. V areálu lázeňské zahrady je totiž velké vlhko díky několika vydatným pramenům. Stromům a keřům se tu opravdu daří a rostou neobyčejně rychle. Každou akci je proto nutné začít vyčištěním a vykácením náletových dřevin a následně místo pravidelně udržovat.
Dnes si každý nosí svůj krumpáč i lopatu
V počátcích pomáhali s čištěním náletových dřevin skauti, dnes má už spolek své zažité pravidlo. Na každý leták s plánovanou akcí se dobrovolníkům připomene, aby přinesli z domova nářadí. Co kdo má, od krumpáčů po lopaty a křovinořezy. Naštěstí někteří členové spolku mohou vypomoci i zapůjčením těžší terénní techniky, bez které se renovace zarostlých částí parku neobejde.
Své první akce spolek zaměřil na renovaci Lázní Šternberk a opravu hlavního léčivého pramene T. G. Masaryka. Obnovena byla i původní březová alej, která k prameni vede parkem. Březová alej se dochovala pouze částečně a bylo nutné vysadit nové břízy. Každý nově zasazený stromek adoptovali místní rodiny, stromek vysadili a dále o něj pečují.
Obnova alejí ale pokračuje i mimo samotný lázeňský areál. Kdysi dávno totiž cestu z obce do lázní lemovala ovocná alej, kterou spolek PROLEDCE! na podzim obnovil. Pomohla jednak finanční pomoc od Nadace Partnerství, ale především mnoho dobrovolníků, kteří pomohli s výsadbou přibližně dvaceti ovocných stromů. Zasazeny byly původní staré české odrůdy, které kdysi cestu lemovaly. Mezi nimi vévodí „Matčino jablko“, ale najdete tu i množství třeští a hrušní.
Spolek PROLEDCE! také v lázeňském areálu vyhlásil památný strom, pořádá kondiční cvičení pro ledecké ženy, organizuje procházky a zajímá se i o budoucnost obce. To je i důvod, proč mimo jiné stál na straně proti návrhu masivní suburbanizace obce. V ledeckém muzeu pořádá přednášky, vydává publikace a informuje veřejnost o své činnosti i o dění v obci.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Historická detektivka z doby, kdy byl hrad Zlenice novostavbou. Radovan Šimáček jako průkopník žánru časově předběhl i Agathu Christie!
Vladimír Kroc, moderátor


Zločin na Zlenicích hradě
Šlechtici, kteří se sešli na Zlenicích, aby urovnali spory vzniklé za vlády Jana Lucemburského, se nepohodnou. Poté, co je jejich hostitel, pan Oldřich ze Zlenic, rafinovaně zavražděn, tudíž padá podezření na každého z nich. Neunikne mu ani syn zlenického pána Jan, jemuž nezbývá než doufat, že jeho přítel Petr Ptáček celou záhadu rozluští...