Pylové zpravodajství

20. únor 2024 14:00

Dominantní alergeny: olše, líska, tis, cypřišovité

V průběhu uplynulého týdnu probíhala na většině území České republiky hlavní pylová sezona olše. Zatímco pylu lísky už v teplejších oblastech ubývá, pylu olše bylo v ovzduší velké množství.

Postupně přibývá pylu minimálně alergizujícího tisu a parkových cypřišovitých, objevila se také první pylová zrna topolu. Patrné bylo výrazné kolísání množství pylu v ovzduší v závislosti na místních povětrnostních podmínkách.

Pro nejbližší období očekáváme i nadále výrazné kolísání vzdušné koncentrace pylových alergenů v důsledku proměnlivého počasí. Dominantními alergeny budou stále pylová zrna olše a lísky. Sezona lísky už bude v nižších polohách doznívat, pyl olše bude ještě poměrně hojný na celém území ČR.

V nižších polohách začne přibývat pylu jen málo alergizujících topolů. Nejhojněji bude v ovzduší zastoupen pyl rovněž jen minimálně alergizujícího tisu a zahradních cypřišovitých.

Aktuální informace o stavu pylových alergenů v ovzduší lze nalézt od jara do září také na internetu na adrese http://www.pylovasluzba.cz.

Pylové zpravodajství pro jednotlivé země Evropy je na http://www.polleninfo.org

autor: Ondřej Rybníček, Česká pylová informační služba

Spustit audio