Romantismus

2. prosinec 2004

Podvakrát jsem tu probíral literární žánry, v jejichž pojmenování se objevuje slovo Roma, tedy italská varianta jména hlavního města Itálie Říma. Po románu, romanci a romanetu je dnes na řadě romantismus, což tentokrát není pojmenování literárního žánru, ale uměleckého proudu 19. století, jedné ze základních vývojových etap evropské literatury a umění vůbec.

Romantismus se stavěl proti racionalismu, oproti rozumu zdůrazňoval sílu lidských citů, kladl důraz na fantazii, odmítal jakékoli normy, etické i duchovní, východiskem umění učinil člověka-tvůrce. Bylo to umění vyhraněně subjektivistické a individualistické. V duchu romantismu tvořili Byron, Puškin, Muset, Novalis, Shelley, u nás Mácha, Němcová, Erben... Romantismus se však projevoval nejen v literatuře, známe i romantismus hudební a výtvarný. Ze skladatelů sem paří Weber, Schubert a třeba Chopin, z výtvarníků například Delacroix. Ale toto není uměnovědná rubrika, a tak se pojďme vrátit k jazyku, k původu slova romantismus.

Michal Novotný

Opět ho najdeme v italském pojmenování Říma, ve výrazu Roma. I když Roma je až takříkajíc dědečkem výrazu romantismus, jeho otcem je slovo román, které vzniklo z Roma, jak jsem tady o tom před pár dny mluvil. Říkal jsem tehdy, že slovem román se původně označovala veršovaná vyprávění o rytířských dobrodružstvích, dodám, že slovo román si do 19. století uchovalo význam označení čtení zajímavého, dobrodužného, fantastického, tajemného. O tvorbě autorů, kteří nastupovali koncem 18. a počátkem 19. století, se říkalo, že je románová, románová ve smyslu zajímavá, dobrodružná, fantastická, individualistická. Z tohoto původně asi lidového a možná trochu ironického přirovnání se pak vyvinul oficiální název celého uměleckého směru. V knížce Václava Flajšhanse Živá slova je zajímavý údaj o tom, že německý spisovatel Ludwig Tieck vydal roku 1800 knihu Romantische Dichtungen, tedy Romantické básně, což dalo jméno nejen uměleckému směru, ale i romantice jako takové. O romantice ještě zítra a také dojde na rmen, rostlinu, jejíž pojmenování rovněž vzniklo z italského názvu Říma.

Náměty, dotazy a připomínky mi můžete posílat na e-mailovou adresu michal.novotny@rozhlas.cz.

autor: Michal Novotný
Spustit audio

E-shop Českého rozhlasu

Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.

Václav Žmolík, moderátor

Karel Klostermann Ze světa lesních samot

Ze světa lesních samot

Koupit

Román klasika české literatury zobrazuje dramatické změny poměrů na česko-bavorském pomezí v posledním čtvrtletí 19. století, kdy ustálený životní řád "světa lesních samot" narušila živelná katastrofa.