Rozhledna Rašovka u Liberce je první soukromou rozhlednou postavenou v novodobé české historii

21. únor 2019
Česko – země neznámá

Královka, Štěpánka, Bramberk - to jsou názvy dobře známé obdivovatelům rozhleden v Libereckém kraji. Pohled z výšky ale nenabízejí jen rozhledny v pohraničních horách. Skvělé vyhlídky nabízí i Ještědsko-kozákovský hřeben. Kromě rozhledny Kopaniny na něm najdeme i rozhlednu jménem Rašovka. První soukromou zděnou rozhlednu postavenou v novodobé historii České republiky.

Rozhledna Rašovka stojící ve stejnojmenné obci nedaleko Liberce nabízí výhledy na Jizerské hory, Krkonoše, Český ráj či Máchův kraj od roku 2006. Historie místa je ale mnohem starší, sahá až do roku 1850. Tehdy stával na Rašovském hřebenu dřevěný dům, který sloužil k přepřahání koní a přespávání handlířů a formanů z Podještědí i širokého okolí. Roku 1871 byl pak přestavěn na hospodářské stavení se školou a malým výčepem.

Roku 1898 hospodářství koupili místní rodáci Hynek a Františka Lankovi a ještě téhož roku zde otevřeli výletní hostinec. Ten brzy získal velkou oblibu mezi turisty, kteří sem mířili z Ještědu či Javorníku. Před druhou světovou válkou se tehdejší majitelé rozhodli pro stavbu společenského sálu, jenž se stal místem pro vesnické tancovačky, besedy, přednášky i ochotnické divadlo.

Po vzestupu ale přišel pád a černé období vyvrcholilo v roce 1962 požárem, kdy celý objekt do základů vyhořel. Po více než čtyřiceti letech přišel majitel spáleniště, liberecký podnikatel Josef Lank, který měl k místu osobní vztah, s myšlenkou na obnovu původní restaurace. A k ní pak ve výšce 610 metrů nad mořem přistavěl ještě 22,5 metru vysokou vyhlídkovou věž.

Provoz stávající rozhledny a restaurace byl zahájen v sobotu 10. června 2006 u příležitosti Svatoantonínské pouti. Na slavnostním křtu se sešly desítky lidí a také čtyři kmotři stavby – populární moderátorka Marcela Augustová, tehdejší šimonovický starosta Jan Čihák, tehdejší ředitel Pivovaru Svijany František Horák a primář neurochirurgického oddělení Krajské nemocnice v Liberci MUDr. Petr Suchomel.

Provoz restaurace i rozhledny se mění podle ročního období. V zimě jsou jistotou víkendy, v letních měsících je otevřeno od středy do neděle.

Spustit audio