Snížená funkce štítné žlázy může způsobovat vleklou únavu

11. leden 2023

Štítná žláza je nezastupitelný orgán v našem hormonálním systému. Nachází se v krční jamce a svou funkcí ovlivňuje fungování našeho organismu. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu. Může se jednat o sníženou nebo zvýšenou funkci štítné žlázy a každé toto onemocnění má jiné příznaky.

Štítná žláza může způsobit velké komplikace. Problémy štítné žlázy v primárním stadiu probíhají velmi latentně. Nemocný zpočátku může pociťovat pouze zvýšenou únavu (při snížené funkci) nebo naopak hyperaktivitu (při funkci zvýšené), a často se na možné souvislosti se štítnou žlázou ani nepomyslí.

Při snížené funkci je postižený pacient vlekle unavený, má suchou kůži, přibírá na váze, je zimomřivý, spavý, unavený a zpomalený. Snížená funkce vzniká při nedostatku hormonu štítné žlázy zvaném tyroxin. Pokud se vyskytnou podobné zdravotní komplikace, je na místě zajít co nejdříve ke svému praktickému lékaři.

Vyšetření štítné žlázy se skládá z odběru krve, která se dále odešle na testy zaměřené na funkčnost štítné žlázy. Pokud je nález pozitivní, pacient je vyšetřen i na endokrinologii, kde se doplní sonografické vyšetření. Problémy mohou totiž vzniknout i kvůli uzlíkům na žláze nebo rakovině.

Pro správnou funkci štítné žlázy je velmi důležitý jód

Hlavní příčina špatné funkce štítné žlázy ale nejčastěji bývá nízká hladina jódu v potravě. Jód je totiž základní kámen pro tvorbu hormonu tyroxin. A pokud je malá nabídka jódu v potravě, tyroxin se nemůže tvořit v dostatečném množství a může způsobit výrazné onemocnění štítné žlázy.

Její sníženou funkcí často trpí lidé na horách, kde bývá jódu nedostatek. Ovšem rozhodně není rozumné z důvodu prevence jód užívat ve větších dávkách. Tím si můžeme sami funkci žlázy vychýlit. I zde se vyplatí dodržovat vyváženou stravu, případně kupovat jodizovanou sůl.

Problémy se štítnou žlázou nezanedbejte

Léčba je dlouhodobá a nelze se obejít bez medikamentózní léčby. Při snížené funkci se dlouhodobě formou léků podává hormon tyroxin. Štítná žláza se potom musí pravidelně kontrolovat a bohužel léčba je dlouhodobá.

Obzvláště pokud problémy se štítnou žlázou vzniknou na podkladě autoimunitního onemocnění, jedná se o celoživotní problém, který je nutné pravidelně hlídat. Počáteční onemocnění štítné žlázy nezanedbejte. Z neléčeného onemocnění štítné žlázy může vzniknout skutečně závažný zdravotní problém, který vyžaduje složitější léčbu.

Spustit audio