Soud potvrdil seniorovi čtyři roky za teroristický útok na vlaky na Mladoboleslavsku. Rozsudek je pravomocný

16. duben 2019 11:16

Vrchní soud v Praze v úterý potvrdil čtyřletý trest Jaromíru Baldovi. Obžaloba ho vinila z teroristického útoku na železnici a z vyhrožování. Rozsudek je pravomocný. Jednasedmdesátiletý sympatizant hnutí SPD způsobil v roce 2017 nehody dvou osobních vlaků na Mladoboleslavsku, při nichž se podle expertů jen náhodou nikdo nezranil.

Jaromír Balda si odpyká čtyři roky vězení za teroristický útok na železnici a za vyhrožování teroristickým trestným činem. Trest mu dnes pravomocně potvrdil pražský Vrchní soud.

Jedenasedmdesátiletý muž předloni pokácel dva stromy na vlakové koleje a způsobil tím dvě nehody vlaků, při nichž se jen shodou náhod nikdo nezranil. Sympatizant hnutí SPD chtěl své skutky svést na muslimské migranty, a vyvolat tak ve společnosti strach z migrační vlny.

Balda se k činům doznal. Mimo jiné uvedl, že jej pronásledovaly hrůzné sny o migrantech. Podle verdiktu se muž musí podrobit ambulantnímu psychiatrickému léčení.

Odvolací senát nemohl zpřísnit výši trestu, protože státní zástupce ji nenapadl. Baldův obhájce se domáhal toho, aby soud namísto teroristického útoku zvolil "přiléhavější kvalifikaci" - v úvahu by připadalo obecné ohrožení.

autor: ČTK
Spustit audio